"Kanserden değil, geç kalmaktan korkun".

“KANSERDEN DEĞİL, GEÇ KALMAKTAN KORKUN”

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Kars İl Sağlık Müdürlüğünden 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası nedeniyle yapılan açıklamada, kanserde erken teşhise dikkat çekilerek, ‘Kanserden değil, geç kalmaktan korkun’ denildi.

Yapılan açıklamada, kanserin dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir sağlık problemi olduğu belirtildi.

Açıklamada: “Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması, tedavi ve teşhis olanaklarının giderek artması ve yapılacak taramalar ile erken teşhis imkanlarının olması kanserle mücadele için yapılan çalışmaları daha da önemli kılmaktadır. Kansere karşı alınacak önemlerde ve yapılacak savaşta temel ilke, kansere sebep olan etkenlerden kaçınılması ve hastalığın erken teşhis edilmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda ülkemizde her yıl Nisan ayının ilk haftası “ 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası ” olarak belirlenmiştir. Bu nedenle Kanserin artan önemi ve maliyeti, kanserin önlenmesi, erken tanı ve tarama faaliyetlerini ön plana çıkarmaktadır.”denildi.

TARAMA YAPILACAK KANSERLER VE YAŞ GRUPLARI

Kanser taraması; kanseri, tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için test ve muayenenin yapılmasıdır.

Bu amaçla;
40-69 yaş grubundaki kadınlar meme kanseri (mamografi ile) ,
30-65 yaş grubundaki kadınlar serviks (rahim ağzı) kanseri taraması (HPV DNA –Smear testi)
50-70 yaş kadın ve erkekler kolorektal (kalın bağırsak) kanser taramaları (gaitada gizli kan)

İlimizde kanser ile mücadele konusunda halkı bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışmaları düzenli olarak yapılmaktadır. Sağlıklı Hayat Merkezinde, yine Sağlıklı Hayat Merkezine bağlı KETEM, devlet hastanesi binasında ve Yenişehir Aile Sağlığı Merkezi binasında Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) yukarıda yer alan kanser türleriyle ilgili ücretsiz tarama yapılmaktadır.

Ayrıca kolorektal (kalın bağırsak) kanser (50-70 yaş kadın ve erkek) ve rahim ağzı kanseri (30-65 yaş kadın) taraması için bağlı olduğunuz aile hekiminize başvurunuz. Bu taramalar aile hekimleri tarafından ücretsiz yapılmaktadır.

 

Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!