Kafkasyalı: ´TRT, Kars Radyosu açmalıdır´.

TRT, Kars Radyosu açmalıdır

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Atatürk Üniversitesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ali Kafkasyalı, TRT’nin kapanan Kars Radyosunu yeniden açmasını ve yöre kültürüne sahip çıkılmasını istedi.

Aşıklık ve edebiyat üzerine araştırmaları ile çok sayıda kitabı bulunan Prof. Dr. Ali Kafkasyalı, “Kültür bir yörenin ve şehrin kimliğidir. Buna sahip çıkmayanlar, kendilerini ve geçmişlerini ispatlayamazlar. Vakit geçmeden kültürümüze sahip çıkmamız, kayıt altına almamız erozyona uğramasına müsaade etmememiz gerekir.“ dedi.

BAKAN ARSLAN’DAN DESTEK İSTEDİ

1.Kağızmanlı Hıfzı Sempozyumuna panelist olarak katılan Karslı olup bu ilde idari kadroda uzun süre görev yapan, Kars kültürü üzerine önemli çalışmaları yayınları bulunan Prof. Dr. Ali Kafkasyalı, Kars’ın gizli kalmış sahip çıkılmayı bekleyen bir kültür merkezi konumunda olduğunu hatırlattı.

Prof. Dr. Kafkasyalı, “Kars bölgesi Türk kültür ve medeniyetlerinin en önemli hazinelerinden biridir. Tarih boyunca onlarca kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Türkistan’dan Asya’dan Hint’ten Çin’den gelen muhtelif kavimler Kars bölgesinden geçmişlerdir. Hatta birçok halk Kars bölgesinde istasyon yapıp sonra batıya göç yapmışlardır. Pek çok halkın kültür ve medeniyeti bakiyeleri burada hala varlığını korumaktadır. Başka bir ifadeyle Kars bölgesi kelimenin tam anlamıyla bir kültür ve medeniyet müzesidir. Sayın Cumhurbaşkanımız son aylarda yaptığı konuşmalarda pek çok sahada çalışmalar yapıldığını ki gerçektir, ancak kültürel çalışmalarda istenilen seviyede çalışmalar yapılmadığını vurguladı. Sayın Cumhurbaşkanının bu isteğini cevabı istekte bulunmak lazımdır. Çok önemli yatırımların ve hizmetlerin altında imzası bulunan Kars’ımızın bağrından çıkan değerli bakanımız Ahmet Arslan Bey vasıtasıyla Kars’ın kültür sanat meseleleri ve hal çareleri bir proje dâhilinde Sayın Cumhurbaşkanımıza sunula bilir” Dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN KARS RADYOSUNUN YENİDEN KURULMASINI İSTİYOR

Kars’ın geçmişten günümüze birçok alanda kültür alanında kültür merkezi olduğunu ama son yıllarda adeta erozyona uğradığını hatırlatan Atatürk Üniversitesi n öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kafkasyalı, kapanan TRT Kars Radyosu’nun yayın döneminde Kars’a önemli katkılarının olduğuna işaret etti. Birçok ozanın bu radyoda tanındığını Serhattan Sesler Korosu ile sayısız türkü derlenip seslendirildiğini, kapanmasının ardından adeta yok olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Kafkasyalı, fazla bir külfeti olmayacak bu radyonun yeniden yayına sokulması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gereken hassasiyeti göstereceğinden emin olduklarına belirterek ,” Kars bölgesinin en önemli kültür kaynaklarından biri aşıklık geleneğidir. En çok aşığa sahip şehirlerin başında gelir Kars. Bütün aşıkların geleneği çok sıkıntılı durumdadır. Bunlarla ilgili çok zor olmayan önemli işler yapılabilir. Kars’ın aşıklık geleneği başta olmak üzere bütün kültür ve sanatları değerlendirmelidir. Diğer bir hususta kapatılan Kars Radyosunun faaliyete geçirilmesi meselesidir. Kars Radyosunun yeniden açılmasında çok faydaları olacaktır. Geçmişte olduğu gibi Kars’ın kültürü ve sanat varlıklarının Asya’ya, Türkî Cumhuriyetlerine ve dünya ya açılan kapıları olacaktır. Kars’ın kültür ve sanat sahasında ilk iş olarak ve ivedilikle yapılması gereken önemli bir konudur.” diye sözlerini sürdürdü.

 
Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!