Kars'ta kaşar peyniri üretimi tam kapasite devam ediyor.

Kars’ta kaşar peyniri üretimi tam kapasite devam ediyor

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün bazı süt işleme tesislerinde incelemelerde bulunarak, işletme sahiplerinin sorunlarını dinledi ve sektör hakkında fikir alışverişinde bulundu.

İncelemelerinin ardından açıklamada bulunan Müdür Düzgün, il Müdürlüğünce süt ve süt ürünleri üreten işletmelerin denetimlerinin risk esaslı sisteme göre rutin olarak yapılmakta olduğunu söyledi. Düzgün, denetimlerin yanı sıra işletmelerde üretilen ürünlerden de kodekse uygunluğunun kontrolü amacıyla numuneler alınarak analizleri yaptırılmakta olduğunu belirtti.

Kaşar üretiminin tam kapasite ile devam ettiğini de açıklayan Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün il genelinde 20 adedi Kars Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere 55 adet süt ve süt ürünleri işleme tesisi bulunduğunu vurguladı.

Kars’ın tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bir il olduğunu hatırlatan Müdür Düzgün: “Bu sebeple hayvansal ürünlerden özellikle süt ürünlerinin işlenmesi il genelimizde yoğun bir şekilde yapılmaktadır. İlimiz genelinde 20 adedi Kars Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere 55 adet süt ve süt ürünleri işleme tesisi bulunmaktadır. Bu işletmelerin büyük çoğunluğu mevsimsel olarak, Nisan aylarının ortasından başlayarak Temmuz ayının sonuna kadar üretim yapmaktadır. Üretim özellikle bahar aylarının gelmesi ile birlikte hayvanların merada otlamaya başlaması ile birlikte yoğunluk kazanmaktadır. İlimizde hayvanlardan elde edilen sütlerin işlenmesiyle ağırlıklı olarak kaşar peyniri üretimi yapılmaktadır. Bu işletmelerde yılda ortalama 12.000 ton kaşar peyniri üretilmektedir. Kaşar peynirinin yanı sıra Gravyer peyniri, Çeçil peyniri, Lor peyniri, Tereyağı vb. ürünlerin üretimi de yapılmaktadır.” Dedi.

Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!