Adım ve Yenilgi.

Adım ve Yenilgi

Azerbaycan Cumhuriyeti Parlamentosunun Milletvekili İmamverdi İsmayılov, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in önderlik nitelikleri, üstün zekası, politik iradesi, kararlılığı, öngörüsü, liderlik vizyonu, başarılı yönetim faaliyetinden bahseden “ŞAH ve ... MAT” (Adım ve Yenilgi) konulu makale kaleme almış.

Makalede deniyor ki, Olağanüstü Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçimleri ilan edilmesiyle ilgili 5 Şubat 2018 tarihli Kararname imzalandığında bu önemli devlet belgesi düşüncelerde açıklık yarattı. Yurtdışında Azerbaycan'ın gelişimini ve güçlenmesini istemeyenlerde oluşan ani sessizlik ansızın kabul edilen yeni kararın bu semt için de beklenmediğini söylüyordu. Çirkin niyetliler, alelacele toparlanıp bu sessizliği bozduğunda, Avrupa'nın çeşitli çöplüklerinde yaşam süren "küfür muhalefeti"ni harekete getirende, onlar kirli ağızlarıyla milli devletcilik sembollerimize küfür yağdırdıklarında hisler, soruların yanıtları kendiliğinden yerini bulmaya başladı. Azerbaycan'a karşı kötü emelleri şimdilik düşüncelerde olan, masa arkasında tartışmalar yapan, bunları gerçeğe çevirmekten dolayı ise sonbaharı bekleyen kötü niyetli olgu karşısında kalıp, suç üstünde tüm dünyaya malum oldular. Bu nedenle içinde bulundukları birkaç günü yeterince kullanmaya ve ortalığı karıştırmaya çalıştılar. Aptal zekalarının izin verdiği ölçüde bir şeyler yapmaya çalıştılar.

Ama ... İlk adım artık yapılmışdı... Oyunun finali de, yenilen taraf da belliydi... Bu adım - tüm diğer olayları ve fırsatları ile birlikte, yetenekli ustat politikacının - Haydar Aliyev'in devamcısı olan İlham Aliyev'in artık kendisinin de bu sanatın büyük fatihine dönüştüğünü, politikanın inceliklerini öğrenmek isteyenlere ileri görüşlü kararları ve mükemmel sonuçları ile asıl ustat dersi verdiğini gösterdi. Ve AZERBAYCAN kazandı! ..

Milletvekili yazıyor ki, İlham Aliyev ona göre döneminin büyük önderidir ki zamanı son derece hassasiyetle duyuyor, siyaset alanında kendini çok rahat hisseder, zamanı, büyük anlamda tarihi yönetip yönlendirmeyi başarıyor, atacağı her adımın zamanını sabırla beklemeyi bilir ve hiçbir anı, Azerbaycan için herhangi bir fırsatı boşa harcamaz. Bu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın kendi ustadı olan Büyük Önder Haydar Aliyev'den aldığı net özelliklerinden biridir. Haydar Aliyev de zamanında uzmanlara özgü davranmağı profesyonelce başarıyordu. Çünkü kendi büyüklüğü ile bunu çok güzel başarıyor, büyüklüğü il? zamanın ötesinde durmanın yanısıra, zamanın zirvesinden geçmişi, bu günü ve geleceği apaçık görebilmekteydi

İlham Aliyev, her alanda büyük şatranc uzmanı hamleleriyle insanları hayrete düşürebilir. Bazı grupların ihtimallerini, bazılarının tahminlerini, çeşitli amaçlar doğrultusunda ireli sürülmüş uzman yorumlarını hiç bir zaman doğru çıkarmıyor, söz konusu tahminler ve görüşler devlet başkanının kararlarını etkileyemiyor. Cumhurbaşkanının sözünün ve kararlarının temelinde yalnız bir etken faktör bulunmaktadır: Kararlılık! ..

Makalede özellikle belirtiliyor: Azerbaycan yönetimi, ülkenin tüm alanlarda gelişmesi, uzak hedeflere hesaplanmış projeler, ordumuzun askeri gücünün artırılması, uluslararası enformasyon savaşında rakip üzerinde kazanılan net üstünlükle satranç tahtası arkasında kurduğu ve dehaya dayanan oyun stratejisinin ilk sonuçlarını bekliyordu. Ve sonuçlar kendini çok fazla bekletmedi. Ermeni toplumunu yıllardır kendisinin ve çevresinin hakimiyet açgözlüğünün rehinine çeviren, insanları yağmacılık, saldırganlık hastalığına bulaştırmış Sarkisyan rejimi, bir gün gözünü açıp kendi toplumunu karşısında gördü ve "Ben hata yaptım" itirafı ile sefil, perişan halde iktidar sandalyesinden kovuldu. Bu, Azerbaycan Ordusunun iki yıl önceki Nisan Zaferi ile Ermenistan toplumuna verdiği dersin, bu toplumda oluşan derin manevi çatların sonucuydu. Bu, İlham Aliyev'in uyguladığı mükemmel politikanın, Ermenistan'ın giderek daha ağır biçimde tecrit durumuna düşürülmesinin, zor durumda bırakılmasının, çaresizliğinin düşman ülkede yarattığı krizdir... Bu, bir zamanlar başkasının gölgesini kendi gölgesi zannederek işgal edilmiş topraklarda krallık iddiasında bulunan düşmanın yenilgi durumuna düşmesidir..."

İşte İlham Aliyev'in bu yüzden zamanının en başarılı siyaset adamlarından olduğunu kaydeden yazar bu konuda şöyle belirtmektedir: "İlham Aliyev, zamanın yetişdirdiği, zamanın şart ve gerçekleri ortamında olgunlaşmış liderdir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı, net vizyona sahip lider olmanın yanısıra, mükemmel yöneticidir. Şu profesyonel yetenek sadece yönetdiği takımın, devlet kurumlarının, gerçekleştirilen büyük ölçekli projelerin değil, oluşan farklı şartların, beklenmedik durumların da esnek şekilde yönetilmesini kapsamaktadır. Tüm adımlarını dürüstlük kriterine dayanarak atması İlham Aliyev'i politika şatranc tahtası arkasında yaptığı tüm oyunlarda galip ayrılan taraf olmasıyla sonuçlanıyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı, ayrıca mükemmel takım kurucusudur. Yönettiği ve liderliğindeki takımın verilen görevlerin belli zaman diliminde kazandıkları deneyimi değerlendiriyor, devlet yönetim mekanizmasının güçlü ve zayıf yönlerini, mevcut olanakları ve gelecek için tehlikeleri detaylı inceleyerek gereken kararları veriyor. İlham Aliyev, rakiplerinin tüm adımlarını sabırla izliyor, inceliyor ve sonuca varıyor. Beklenen an yetiştiğinde yalnızca tek hamleyle zavallı rakiplerinin hepsini mat durumuna düşürerek oyundan safdışı bırakıyor, bu zekaya ve Vatan sevgisine hayranlığını sergileyen, kendi liderini yeni zaferlere yelken açtıran halkına doğru tebessüm etmektedir.

Galibiyet Cümhurbaşkanı Aliyev'e çok yakışıyor...

Galibiyet Azerbaycan'a çok yakışıyor...

 


Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!