Iğdır´da her derde deva kaysı hasadı başladı.

 Iğdır’da her derde deva kaysı hasadı başladı

Tacettin DURMUŞ / IĞDIR (www.karspress.com)

Doğu Anadolu Bölgesinin Çukurovası Iğdır da kaysı hasadı başladı. Iğdır kayısısı başta İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum, Bursa gibi büyük iller ile çevre il ve ilçelere gönderiliyor.

İstanbul da "Tokaloğlu veya Iğdır kaysısı" olarak satılan kaysı bu sene bahçede fiyatı 3 ile 4 TL’den, Iğdır’da manavlarda ise 7 ile 10 TL arasında satılıyor.

Kaysı satıcıları ise dolu yağışlarında şikâyetçi. Kayısı satıcısı Suat Bagane doludan zarar gören kayısı üreticilerine devletin destek vermesi gerektiğini dile getirdi. Bagane: "Bu sene kaysı az en son yağan dolu kaysılara zarar verdi. Tarım Bakanlığı çiftçinin zararını ödemeli. Ekilen kayısıların yüzde 40’ı kaysısı zarar gördü. 3 TL ile 4 TL aldığımız kaysıları kalitesine göre ayırıp büyük şehirlere gönderiyoruz. Oralarda da 6 ile 7 TL çıvarında satılıyor. Kaysı Kalbin dostudur. Cilde ve kanser hastalığına iyi gelir. Her derde davadır. "dedi.

Kayısı Üreticisi Timur Eğrice de, yaptığı açıklamada, Türkiye'de açık arazide ilk kayısı hasadının Iğdır’da yapıldığını kaydetti Eğrice ,” Bu sen dolu vurması kaysıların rekoltesini düşürdü. Mecburi dolu vuran kayısıyı ayırıyoruz. 250 ağacım var İlk olarak Iğdır’da kaysı benim bahçemde yetişir. Devlet Dolu için tedbir almalı dolu yağacağı zaman dolu yüklü bulutu dağıtan bombalar atılabilir. Bunu Ermenistan ve Nahcıvan da yapıyor. “dedi.


.

 
Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!