Kars´ta Çilek Yetiştiriciliği Artıyor.

 Kars’ta Çilek Yetiştiriciliği Artıyor

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, ilimizde alternatif üretim olan çilek yetiştiriciliğinin artığını açıkladı.

İl Müdürlüğünce il merkezinde yöresel ürünler ve ev yapımı reçel satışı yapan üretici Zeliha Akdemir’in bahçesinde 2017 yılının Nisan ayında tesis edilen demonstratif malçlı çilek bahçesi meyvelerini vermeye başladı.

Yapılan açıklamada 2017 yılı ilkbahar döneminde, küçük bir alanda Sweet Charlie ve Sweet Ann nötr gün çeşitlerinden frigo çilek fidesi kullanılarak çilek bahçesi tesis edildiği belirtildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından finanse edilen ve teknik personellerce üretimin bütün aşamaları kontrol edilerek kayıt altına alınan çilek bahçesinden elde edilen ürünler gelecek dönemler için daha büyük alanlarda yetiştiriciliğinin yapılması için imkân sağlayacağı düşünülmektedir. Modern üretim teknikleri kullanılarak herhangi bir kimyasal ürünün kullanılmadığı çilek bahçesinde geç turfanda şeklinde üretilen çilekler sofralık ve reçel olarak tüketicilere arz edilmektedir. Çilek yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için İl Müdürlüğümüzce üreticilerimize teknik destek verilmeye devam edilecektir.

Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!