Doğunun Çukurovası Iğdır´da buğday hasadı başladı.

Doğunun Çukurovası Iğdır’da buğday hasadı başladı

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Dou Anadolu’nun Çukurovası olarak bilinen Iğdır’da, tarımının önde gelen ürünlerinden biri olan buğdayın hasadına başlandı.

Bahar mevsiminin bol yağmurlu geçmesi ile sulama suyu sıkıntısı çekilmeden hasat mevsimine ulaşan buğday tarlalarının yüksek rekoltede bir verim bekleniyor.

Iğdır Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Yolcu, buğday hasadı yapan çiftçileri tarlalarında ziyaret etti.

Müdür Yolucu, İl Müdürlüğü olarak çiftçilere yapmış oldukları kaliteli tohumluk buğday desteğinin de katkıları ile buğday veriminin geçmiş yıllara göre daha da artacağının tahmin edildiğine vurgu yaprak, çiftçilerimize bereketli ve bol kazançlı bir hasat mevsimi geçirmelerini diledi.

Iğdır’da 2017 yılında 221 bin 550 dekarlık alanda ekimi yapıldığını açıklayan Yolcu: “Bu alandan toplam 58 bin 808 ton ürün hasat edilmiştir. 2018 yılında ise 214 bin 320 dekarlık alanda buğday ekimi yapılmış tahmini rekoltenin ise 60 bin ton civarında olması beklenmektedir. İlimizde sulu şartlarda ekimi yapılan buğdaydan dekara 500-700 kg verim, kuru şartlarda ise 250-350 kg verim alınabilmektedir. Hasat mevsiminin bütün üretici çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Alın teri akıtarak emek verip yetiştiricilik yapan köylümüzün, çiftçimizin bereketli bir hasat dönemi geçirmeleri en büyük dileğimizdir. 2017 yılında mahsul fiyatına tutumluluk kapsamında 100 bin TL kaynak aktarılmış yüzde 50 çiftçi katkısı ile beraber 200 bin TL ödenek ile 121 bin kg Ceyhan-99 çeşidi ekmeklik buğday tohumu alınarak proje kapsamında çiftçilerimize dağıtılmıştır. İl Müdürlüğü olarak çiftçilerimizin yardım ve desteklerden en üst seviyede faydalanmalarını sağlamak için Bakanlığımız nezdinde kabul görülen bütün desteklerden yöremiz çiftçilerini faydalandırmaya çalışmaktayız” dedi.

 

Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!