Akyaka'da kültür bitkisi ketencik hasadı başladı.

Akyaka'da kültür bitkisi ketencik hasadı başladı

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Kars’ın Akyaka ilçesinde 2018 Yılının ilkbahar sezonunda ekimleri yapılan ketencik bitkisinin hasadına başlandı.

Akyaka Kaymakamı Doğukan Mızrak ve İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, ketencik hasadına başlayan üreticileri ziyaret etti.

Hasat öncesi açıklamada bulunan Müdür Düzgün, ketencik bitkisinin eski bir kültür bitkisi ve Türkiye'de marjinal tarım alanlarını değerlendirebilecek alternatif bir yağ bitkisi olduğunu söyledi. Ketenciğin yağ elde etmek amacıyla tarih öncesinden beri ekimi yapıldığını da söyleyen Düzgün, ketencik yağının tıpkı yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitlerine sahip yağ olduğunun altını çizdi.

Ketencik bitkisinin, kötü koşullara adaptasyon bakımından üstün performanslı ve bitki besin elementi isteği bakımından kanaatkâr bir bitki olduğunu da açıklayan Dr. Hüseyin Düzgün: “Ayrıca, yabancı ot rekabetinin iyi olması nedeniyle kimyasal ilaç kullanımına gereksinim duymaması ketenciğin çevre dostu yetiştirme sistemlerine uygun karakterde bitkiler arasında yer almaktadır. İlimizin hayvancılığındaki; kaba yem ve beslenme eksikliğinde açığı, yüksek ot kalitesi karşılayacak buna ilaveten, ham protein miktarının çok yüksek olması sebebi bakımından hayvan beslenmesinde hem besi hayvanlarında hem de süt sığırcılığında yüksek oranda ürün artışı sağlayacaktır. Bu amaçla; ekim yapan üreticilerimize Müdürlük olarak teknik destek sağladık. Ürünün çıkışları, gelişimi ve biçerdöver biçimi ile ilgili olarak tüm aşamaları takip edilmekte olup sonuçların değerlendirmesi ile çiftçilerimizin bu bitkiden fayda sağlayacağı düşünüldüğü anda gerekli çalışmaları yapacağız.'' dedi.

Akyaka Kaymakamı Doğukan Mızrak da ''Üreticilerimize hayırlı olsun diyor, mahsullerinin daha da verimli olmasını temenni ediyorum'' dedi.

 


Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!