Iğdır'da koyun kırkımı devam ediyor.

 Iğdır’da koyun kırkımı devam ediyor

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Yaz aylarının daha yoğun olarak yaşandığı Iğdır’da küçükbaş hayvanların daha sağlıklı bir şekilde gelişmesi için kırkma işi devam ediyor.

Koyunlarını kırkarak sağlıklı olmalarını ve gelişmelerini sağlamak için koyun ve kuzularını kırkan yetiştiriciler, yünlerin ise yıllar öncesine göre kıymetinin olmamasından yakındılar.
Iğdır’ın Yaycı köyünde oturan hayvan sahiplerinden Eser Yıldırım, kırımı yapılan koyun ve kuzuların aşırı sıcaklıkta oldukça rahatladıklarını ve geliştiklerini söyledi.

Kırkımlarını yaptıkların koyunları Ukrayna’dan getirdiklerini de söyleyen Eser Yıldırım: “Iğdır’da koyun kırpma zamanı genelde Nisan ayıdır. Biz bu koyunları Ukrayna’dan getirdik. Orada hayvanların bakımı yapılmamıştı. Bunun için biz 200 baş hayvanın kırkımını yapıyoruz. Yünden çıkan koyunların canı rahatlar ve ferahlar, çok hızlı gelişir. Koyunları kırkmadığımız zaman mikrop kapar ve hayvanlar parazitlerle hastalık kapar. Para etmese de kırktığımız yünleri satacağız.”dedi.

Her yıl yaz aylarının başlamasıyla koyunlarını kırktıklarını belirten diğer hayvan yetiştiricileri ise kırkma işlemi koyunun sağlığı acısından çok faydalı olduğunu, hayvanların kilo almasına ve daha verimli olmasını sağladığını ifade ederek, yünden de gelir etmek istediklerini söylediler.

 

Sonraki Haber >>

Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!