Ağrı Geleneksel Mutfak Kültürü ve Yemekleri kitabı çıktı.

Ağrı Geleneksel Mutfak Kültürü ve Yemekleri kitabı çıktı

Sait KÜÇÜK- Gözlem Gazetesi - Kağızman

Güzin Sühran Belli ve Oktay Belli’nin hazırladığı Ağrı Geleneksel Mutfak Kültürü ve Yemekleri kitabı 256 sayfa olarak Ağrı Valiliği Yayını olarak çıktı.

Kitapta Önsöz, Sunuş, Giriş, Sebze ve Meyve Çeşitleri, Kış Hazırlığı, Kayatuzu Yatakları ve Üretimi, Ekmek Çeşitleri, Kiler, Tandır Yapılması, Mutfak Kabları, Çorbalar, Pilavlar, Et İle Yapılan Yemekler, Etsiz Yapılan Yemekler, Un ile Yapılan Yemekler, Turşular, Tatlılar, Reçeller, Ağrı Dağı Muhitinin Yemek Kasidesi yer almaktadır.

Kitabın Önsöz’ünü Ağrı Valisi Süleyman Elban yazmıştır. Sunuş ise Güzin Sühran Belli ve Oktay Belli tarafından yapılmıştır.

Kitabın yazarları sunuşun giriş bölümünde şöyle demişlerdir: Ağrı bölgesi, Es ki Çağ’dan günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. 5137 m. Yüksekliği ile Anadolu’nun en yüksek engebesi olan Büyük Ağı Dağı ile 3896 m yüksekliğindeki Küçük Ağrı Dağı, bölgenin farklı kültürlerini de bünyesinde toplamıştır. Günümüzde Büyük ve Küçük Ağrı Dağı, Türkiye, Ermenistan, Nahçıvan ve İran devletleri arasında sınır komşuluğu yapmaktadır. Oldukça geniş bir coğrafi bölgeye yayılan Ağrı yöresini, Anadolu’nun diğer coğrafi bölgelerinden ayıran bir başka önemli özelliğinin başında ova, Aras vadisi ve yaylalarda gelişen mutfak kültürü ve yemeklerinin bir arada bulunması gelmektedir. Ova ve vadilerde yetişen çeşitli meyve, sebze ve bakliyat türleriyle yapılan yemekler ile dağ eteği plato ve yaylalarda yetişen yabani bitki, sebze ve tarım ürünleriyle yayılan yemekler, farklılık göstermektedir. Bugüne kadar Ağrı geleneksel mutfak kültürü ve yemekleriyle ilgili yok denecek kadar çok az belgeleme çalışması yapılmıştır. Geleneksel mutfak kültürü ve yemekleri ile ilgili bilimsel yayınlar da ne yazık ki yok denecek kadar azdır. Bu yüzden Ağrı bölgesinde çok sayıda yabani bitki, sebze ve meyve çeşitleri ile çorba, pilav, etli veya etsiz yemekler ile turşu, sirke, şerbet ve reçel çeşitleri unutulmak üzeredir.

Kitap kuşe kâğıt ile basılmış kalın bir kapak ile kaplanmıştır. Doğu Anadolu Mutfak Kültürüne önemli bir katkı sağlayan bir kitap olmuştur.

Kitapta doğunun ozanlarından Sadık Miskini’nin aruzdan heceye taşıdığı şiir türüyle yazdığı “Ağrı Dağı Muhitinin Yemek Kasidesi” de yer almıştır.

Bu kasidenin ilk iki beyiti şöyledir:

Ağrı Dağı muhitinin yemekleri şahane
Adlarını sayıp bir bir dercedelim lisane

Kasidemiz soframızı kasteden övgü olsun
Suhuletle dile alıp ulaşalım sühane

 


 

Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!