Trafikte hata yapan ebebeynlere kırmızı düdük.

Trafikte hata yapan ebebeynlere kırmızı düdük

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Emniyet Genel Müdürlüğünün Kurban Bayramı öncesi ve tatili boyunca trafik kazalarını en aza idirmek amacıyla hayata geçirdiği, "Bu bayram ben de trafik polisiyim, hatalı sürücüye kırmızı düdük" projesi Kars’ta da başlatıldı.

Kars Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri Cumhuriyet Meydanında yaptıkları uygulamada bu kez çocukları hedef alarak, onlara seyir halinde kural hatası yapan, kımızı ışıkta geçen ve vatandaşların ve çocukların can güvenliğini tehlikeye sokan ebebeynlerini kırmızı düdükle uyarlamaları için gönüllü trafik polisi olmalarını istedi.

Trafik ekipleri Cumhuriyet Meydanında yaptıkları uygulamada içerisinde çocukların bulunduğu araçları durdurarak, araçlardaki çocuklara düdük, tişört ve broşür dağıtarak bilgilendirme yaptı. Polis amcalar, tşört giydirdikleri ve kırmızı düdük dağıttıkları çocuklarıdan, baba veya annelerinin emniyet kemeri takmadığında, hız veya kırmızı ışık ihlali yaptığında düdüğnü öttürerek uyarmalarını istedi.

Uygulama ile ilgili olarak gazetelere açıklamada bulunan, Kars Trafik Şube Müdürü Ali Kapukaya, bu proje ile muhtemel trafik kazalarının önlenebileceğine ve bu yönde çocukların etkisinin çok fazla olacağını söyledi.

Uygulamanın Kurban Bayramı süresinicede devam edeceğini söyleyen Kapukaya: "Trafik Şube Müdürülüğü ekipleri olarak başlatmış olduğmuz ‘Kurban bayramı boyunca bende trafik polisiyim, hatalı sürücüye kırmızı düdük’ kampanyası kapsamında çocuklarımıza kırmızı düdük dağıtacağız. Amacımız çocuklarımız vasıtasıyla onların aileleri ve yakınlarına çocuklarımız araçtayken veya yaya olarak özellikle araç kullanırken gördükleri kural hatalarını kırmızı düdük çalarak uyarmalarını sağlamka isyitoruz. Dolayısıyla çocuklar vasıtasıyla trafik bilincini arttırma konusunda bir çalışma yapıyoruz. Bu proje ile muhtemel trafik kazalarının önlenebileceğine inanıyoruz. Bunun geçmişte güzel örnekleri var. Çocukların etkisinin çok fazla olacağını biliyoruz."dedi.


 


Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!