Tandır ekmeği, Iğdırlı bayanların ekmek parası oldu.

Tandır ekmeği, Iğdırlı bayanların ekmek parası oldu

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Iğdır’da iki bayan girişimci bir araya gelerek tandır lavaşı fırını kurarak, lavaş pişirip kazandıkları parayla çocuklarını okutuyor.

Iğdır’da Topcular mahallesinde kiraladıkları dükkana dandır kurarak lavaş pişiren Nur Karadağ ve Emine Akar, günlük 300 lavaş pişriyor.

Nur Karadağ ve Emine Akar, mahalle tandırında ekmek pişirip satarak hem bu yok olmaya yüz tutmuş geleneği canlandırmaya hem de aile bütçesine katkı sağlamaya çalışıyorlar.

Gün ağarmadna işyerlerine gelerek hamur hazırladıklarını ve sabah saat 8 gibi tandırı yakarak lavaş pişirdiklerini belirten Nur Karadağ: “Çocuklarım büyüdü evde oturmakla bir şey olmaz dedim arkadaşımla bu işe giriştik.Bir kızım Üniversitede okuyor. Buradan kazandığım para ile onu rahat bir şekilde okutuyorum. Artık kocamdan para istemiyorum. Kendime güven geldi.Bayanlara tavsiyem çalışsınlar üretsinler”dedi.

Emine Akar da kocam ceza evinde 6 çocuğun yükü üzerimde. Arkadaşımla bu işe başladım. 6 çocuğuma bakıyorum .Çocuklarımı okutuyorum. Çalışmak güzel şeydir alın terimizle bu sıcakta para kazanıyoruz.”şeklinde konuştu.

Tandır ekmeğinin tadını bilenlerin bu ekmeğe rağbeti artırdığını belirten Emine Akar, “Ev de boş durmaktansa bir iş yapayım istedim. Bu işi faaliyete geçirdik. Vatandaşlar pişirdiğimiz lavaşa büyük bir ilgi gösteriyor. Günlük 300 tandır ekmeği yapıyoruz .75 kuruştan satıyoruz.” Dedi.

Iğdır’da tandır ekmeklerine vatandaşlar yoğun bir rağbet gösteriyor. Fırında tandır ekmek pişirerek aile bütçelerine katkıda bulunan 2 kadın, pişirdikleri lezzetli tandır ekmeği müşterilerinin yoğun ilgisini topluyor.

Tandır ekmeği alan vatandaşlar da: “Somun ekmek almaktan yemekten bıkmıştık özellikle sabahları sıcak tandır ekmeği ile kahvaltı yapmak için alıyoruz.Hem lezzetli hem de organik lavaş ekmeği seviyoruz”diyerek lavaş ekmeği yiyebildikleri için memnuniyetlerini dile getirdiler.

 

 Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!