Üç yıl üst üste aynı ürünü eken çiftçiler, desteklerden yararlanamayacak.

 Üç yıl üst üste aynı ürünü eken çiftçiler, desteklerden yararlanamayacak

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Kars Tarım ve Orman Müdürlüğü, münavebeye uymayarak arazisine üç yıl üst üste aynı ürünü eken çiftçilerin desteklerden yararlanamayacağı konusunda uyardı.

Münavebeyle ilgili sürecim 2018 yılı itibarıyla başlamış olduğu belirtilen açıklamada, 2020 yılına kadar münavebe yapmayan üreticilerin desteklerden yararlanamayacağı belirtildi.

Konu ile ilgili olarak ayrıntılı bilgilerin ile ve ilçe müdürlüklerinden alınabileceği de belirtilen açıklamada: “2018 üretim yılından başlamak üzere, örtü altı üretimleri ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilemeyecektir. Ekilirse; üçüncü üretim için tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz "hükmü" uygulanacaktır. Sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek, doğaya zarar vermemek, kimyasal maddelerin zararlarının insan, çevre ve hayvanlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden korunmak, üretim masraflarını düşürmek amacıyla desteklemelerden yararlanmada münavebe şartı getirilmiştir. Yani bu şu anlama geliyor, 2018, 2019 ve 2020 yılında arazisine aralıksız olarak aynı ürünü eken üretici 2020 yılında destek alamayacak ve primlerden yararlanamayacaktır.”denildi.

 

Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!