Çeşmenin musluklarından Osmanlı şerbeti aktı.

 Çeşmenin musluklarından Osmanlı şerbeti aktı

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Kars’ta açılışı yapılan Vali Lala Mustafa Paşa Çeşmesinden Osmanlı şerbeti aktı

Açılışı yapılan çeşme, Kars Kalesi eteklerinde 12 Havariler Kilisesi, Ebul Hasan Harakani Hazretlerinin sandukasının da içerisinde bulunduğu Evliya Camisi, tarihi hamamlar bölgesinde Kars Çayı üzerine tarihi dokuya uygun olarak inşa edildi.

Çeşmeye 1579 yılında Kars’a 100 bin kişilik orduyla gelip Kars’ta imar çalışmaları ve Beylerbeyi Sarayını da yapan Osmanlı İmparatorluğunun büyük komutanlarından biri olan Vali Lala Mustafa Paşa’nın adı verildi.

Çeşmenin açılışı 64. Hükümetin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan, AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, Kars Valisi Rahmi Doğan, PTT Genel Müdür Yardımcısı Adil Zambat, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta tarafından yapıldı.

Açılış kurdelası kesilen ve adına 16 Ağustos Lala Mustafa Paşa denilen çeşmeden ilk olarak şerbet ikram edildi. Açılışa katılan protokol mensupları ve vatandaşlar soğuk havada çeşmenin musluklarından akan şerbetten tattı.

Son yayınlanan kararname ile Hatay’a atanan yapılmasını sağlayan Vali Rahmi Doğan’ın Kars’ta açılışını yaptığı son proje olan çeşme bölgenin turizmine zenginlik kazandıracak. Vali Rahmi Doğan, bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı misafirlerin uğrak noktası olacak çeşmenin çevresinde yapılan çalışmaların önemli olduğunu da vurguladı. Vali Doğan konuşmasında: “Burada yapılan her çalışma ve özellikle Kars Kalesi eteklerindeki gecekonduların da yıkılması, dere ıslahı ve restorasyonlar ile tarihi doku daha da gün yüzüne çıkış oldu. Bölge inanç turizmi açısından Kars için son derece önemlidir. Çeşmenin bulunduğu yerdeki 2 binayı kamulaştırma kapsamında yıkarak her kesin ihtiyacını karşılayacak bir çeşme yapmak bölgeye değer katmış oldu. Umarız bundan sonra da bölgede yapılacak çalışmalar ile tarihi doku daha da gün yüzüne çıkar. Bu Kars’ta katıldığım son açılış oldu. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Yarın Kars’ta ayrılacağım ve tüm Kars halkından ve sizlerden helallik istiyorum.” Dedi.

AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan da Ebul Hasan Harakani’nin hamilik ettiği bir yerde tarihi dokunun gün yüzüne çıkması için birçok proje yaptıklarını ve yapmaya da devam ettiklerini söyledi . Arslan, Vali Rahmi Doğan’ın da bu projelerin hayat bulması için veriği gayretlere herkesin şahit olduğunu belirterek: “Hemşerilerimiz adına kendisinden Allah razı olsun diyoruz. Çeşme diğer eseleri tamamlayıcı bir özellşk taşıyacak.” Dedi.

AK Parti Kars Mileltvekili Yunus Kılıç da, çeşmenin tarihi doku için son derece önemli olacağın altını çizerek, emği geçen her kese taşekkür ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.
Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!