Atatürk´ü saygı ve özlemle andık.

Atatürk’ü saygı ve özlemle andık

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete uğurlanışının 80’nci yılında Ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da düzenlenen tören ve etkinliklerle anıldı.

Atatürk’ü anma törenlerinde Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıtı’na prtokol sırasına göre Kars Valisi Türker Öksüz, 14. MKz. Piy.Tug. Kom. Tuğgeneral Özgür Nuhut, Belediye Başkanı Vekili Hüseyin Bedel ve Cumhuriyet Halk Partisi Kars İl Başkanı Mustafa Aras tarafından çelenk sunuldu.

Ardından saatler Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu anı gösterdği 09’u 5 dakika geçe ‘Ti’ sesi eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı eşliğinde eş zamanlı olarak il genelide Türk Bayrakları yarıya indirildi.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından anma etkinliğine Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Salonunda devam edildi.

Saygı duruşunda buşunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arıdından, Fen Lisesi Tarih Öğretmeni Filiz Demir, Atatürk’ün biyografisini okudu. Programda sırasıyla Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Fatma Bilgir nezaretinde okul öğrencileri tarafından Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliği Ata’ya cevabı okundu. Haydar Aliyev Teknik Anadolu Lisesi ve İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencileri ‘Atatürk’ konulu şiierler okudu. Hasan Haraki Anadolu Lisesi öğrebcileri tarafından Atatürk Orotoryosu sunuldu. Anma programı Gülahmet Aytemiz Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci ve öğremenleri tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türkülerin söylenmesi ile son buldu.

Anma törenine Vali Türker Öksüz, 14. Mkz.Piy.Tug. Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, Belediye Başkanı Vekili Hüseyin Bedel, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Cumhuriyet Halk Partisi Kars İl Başkanı Mustafa Aras, İyi Parti Kars İl Başkanı Yüksel Akbaba, Kars Ardahan Bölge Baro Başkanı İbrahim Baştimar, öğretmenler ve öğrenciler ile askeri erkan katıldı.

Öte yandan Kars Valisi Türker Öksüz, Cumhuriyetimizin kurucusu ve mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80’inci yıldönümünde saygı, şükran ve rahmetle andıklarını söyledi.

Vali ÖksüzAtatürk’ün aramızdan ayrılışının 80 yılı nedeniyle yayınladığı mesajda: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1919 Samsun’a çıkarak başlattığı İstiklal Savaşımızı 1923’te Ankara’da Cumhuriyeti kurarak zafere ulaştırmış, milletimize çizdiği çağdaş uygarlık yolu ile adını tarihe yazdırmış kahraman bir asker ve de büyük bir devlet adamıdır.

Askeri, siyasi başarıları, öngörüleri, eserleri ve inkılâplarıyla tarihin akışını değiştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük emeli Türk Milleti’nin medeni ve refah seviyesi yüksek bir millet olarak varlığını sürdürmesi idi.

Bugün bizler de Aziz Atatürk'ün gösterdiği istikâmet doğrultusunda Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerine, fikir ve ideallerine sımsıkı bağlı kalarak, Cumhuriyetimizin temel değerlerini koruyarak, kazanımlarını arttırarak, ülkemizi hak ettiği çağdaş seviyelere çıkarma gayreti içerisinde, yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz.

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi bütün değerleriyle yaşatıp, geliştirip gelecek nesillere devredeceğiz.

İnanıyoruz ki, gelecek nesillerimiz de Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak için aynı azim ve kararlılıkla mücadele vereceklerdir.

Bu inançla, vefatının sene-i devriyesinde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadelemizin kahramanlarını, aziz şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”dedi.

 

 
Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!