Timsal Karabekir, babasının adını taşıyan okulu ziyaret etti.

 Timsal Karabekir, babasının adını taşıyan okulu ziyaret etti

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Kars’ın kurtarıcısı Kazım Karabekir Paşa´nın kızı Timsal Karabekir Yıldıran, Iğdır’da babasının adını taşıyan okulu ziyaret edip öğrencilerle bir araya geldi.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Karabekir, öğrencilere babasının kim olduğunu anlatarak “sizin gibi güzel torunlarım olduğu için mutluyum” dedi.

Timsal Karabekir Yıldıran, Milli Eğitim Müdürü Ercan Budanur, Okul Müdürü Mehmet Karatepe ile bazı öğretmen ve öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılandı.

Öğrencilere okulun bahçesinde ve sınıflarda bir konuşma yapan Yıldıran, Kurtuluş Savaşı ile babasının savaş anılarını anlattı. Babasının, doğu illerinde yetim çocukları okutan, kurslara gönderen bir ‘Yetim babası’ olarak bilindiğini anlatan Karabekir, "Okullarda her konuda kurs vererek onları eğitirdi. Kurduğu okulda yetimhanedeki yavruları için Ağaç Bayramı, Kitap Bayramı ve Beden Eğitimi Bayramı yapardı. Okumak onun için önemliydi. Kitap bayramını, Peygamberimizin (sas) doğum gününde yapmıştı." Dedi.

Öğrencilere ´Geleceğin Kazım Karabekir´leri´”Torunlarım “ diye hitap eden Yıldıran, "Burada geleceğin Kazım Karabekir´lerini görüyorum. Derslerinize çalışınız okuyunuz vatana millete hayırlı evlatlar olun geçmişte çok ıstıraplar çekildiğini hatırlatarak, gençlerin, meslekleri ne olursa olsun bir tarihçi kadar tarih bilmeleri gerektiğini söyledi. Karabekir, "Tarihini bilmeyenin coğrafyasını başkaları çizer." şeklinde konuştu.

Öğrenciler ziyaret ve sohbetten ”Çok mutlu olduk teşekkür ederiz. “dediler. Daha sonra Timsal Karabekir öğrencilerle babasının yazdığı “Türk Yılmaz Marşını okudular. Milli Eğitim Müdürü Ercan Budanur, Timsal Karabekir Yıldıran ile yakından ilgilendi. Eğitimci yazar Ziya Zakir Acar da eşlik etti.

 

Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!