Azerbaycan, Dağlık Karabağ'a gidecek olan Türkleri uyardı.

Azerbaycan, Dağlık Karabağ’a gidecek olan Türkleri uyardı

Tacettin DURMUŞ / KARS www.karspress.com

Azerbaycan, Ermenistan tarafından işgal edilmiş Dağlık Karabağ bölgelerine seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik seyahat ve güvenlik duyurusu yaptı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Dağlık Karabağ’ın hukuken Azerbaycan Cumhuriyetinin sınırları içinde bulduğu, ancak fiilen Ermenistan tarafından işgal edilmiş Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası olduğu vurgusu yapıldı.

Ermenistan’ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ`a giden vatandaşlara Azerbaycan Devleti tarafından yaptırımların uygulanacağına vurgu yapılan açıklamada: “Burada yaşayan Azerbaycanlıların tamamı ya öldürülerek, ya da zorla göç ettirilmiştir. On milyonu aşkın nüfusu olan Azerbaycan Cumhuriyetinin, günümüzde bir milyondan fazla vatandaşı göçe zorlanan kişilerdir. Bütün bunları göz ardı eden Ermenistan devleti bu güne kadar tüm uluslararası kararları yok sayarak tecavüzkar ve işgalcilik siyasetine devam ettirmektedir.Bu bağlamda, Ermenistan tarafından işgal altında tutulan Azerbaycan Cumhuriyetine ait söz konusu bölgelerin, Azerbaycan Cumhuriyeti ilgili makamlarından izin alınmadan ziyaret edilmesinin uluslararası hukuka aykırı olmasının yanı sıra, Azerbaycan kanunlarına istinaden çeşitli yaptırımları gerektirdiğinin; ayrıca, Azerbaycan Cumhuriyeti ilgili makamlara bilgi verilmeden çeyrek asrı aşkın bir süredir Ermenistan’ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ`a giden vatandaşlara Azerbaycan devleti tarafından yaptırımların uygulanacağı kamuoyuna duyurulur.” denildi. Kaynak: Azerbaycan, Dağlık Karabağ’a gidecek olan Türkleri uyardı

Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!