Kars Çayı donmuyor.

Kars Çayı donmuyor

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Her yıl olduğu gibi yılın bu zamanları tamamen donan Kars Çayı, artık donmuyor.

Geçtiğimiz yıllarda Aralık, Ocak ve Şubat aylarında Kars’ta geceleri eksi 30’ları bulan hava soğukluğu, son birkaç yılın aynı dönemlerde geceleri eksi 15 dereceği geçmemeye başladı.

Son günlerde kısmen yüzeysel olarak donan çayın akışı, gündüzleri günüşin yüzünü göstermesiyle birlikte normal akışını devam ettiriyor. Şehir merkezini yaklaşık olarak 14 kilometre dolanarak şehri terk eden Kars Çayı, 2019 yılının ikinci gününde tam olarak donmaması dikkatleri çekerken, sadece güneş görmeyen bölgelerin ise kısmen donduğu gözlendi. Kısmen yüzeysel olarak donan gölgelik alanlarda ise suyun akışı alt kısımlardan devam ediyor.

Geçtiğimiz yılın Şubat ayının sonlarına doğru Kars’ta, sıcak ve güneşli hava, Kars Çayı üzerindeki bazı yerlerde oluşan buzlarının erken erimesine neden olmuştu. 8 ayı kış olan soğuklarda buz tutan Kars Çayı'nın, havanın ısınmasıyla birlikte buzları çözülmüştü. Kars'ta geçmişe nazaran farklı bir kış yaşanıyor. Normal şartlarda hava sıcaklığının sert seyretmesi gereken kent merkezinde kar yağışın da olmaması dikkat çekiyor. Son yıllarda kış boyunca şehir merkezinde 3 veya 4 kez yağan kar, yoğun olmayınca da şehir merkezinde kar birikintileri oluşmuyor. Kar yağışı olmayınca da Kars Belediyesi ve karayolları ekipleri kar temizleme mesaisi yapamaz oldu. Böylece yıllar önce Kars Belediyesinin karla mücadele için harcadığı yüksek orandaki mesaisi ve para da belediyenin kasasında kalmaya başladı. Öte yandan her ne kadar Kars şehir merkezinde kar yağışı olmasada il genelinde yüksek kesimlerinde kar yağışı olumsuz etkisini sürdürüyor. Kapanan köy yolları İl Özel İdaresi ekipleri tarafından hemen açılıyor.Ülke genelinde olduğu gibi, Kars’ta da tahıl üretimi azaldı


Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!