´Nahçıvan, İslam kültürü Başkenti-2018´ kapanış töreni düzenlendi.

"Nahçıvan, İslam kültürü Başkenti-2018" kapanış töreni düzenlendi

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Azerbaycan’ın Nahçıvan şehrinde Haydar Aliyev Sarayı'nda” Nahçıvan İslam kültürü başkenti 2018" programının kapanış töreni gerçekleştirildi

20 Haziran 2018 yılında açılışı gerçekleşen İslam kültürünün başkenti Nahçıvan-2018 Nahçıvan şehrinde Haydar Aliyev Sarayı'nda yapılan bir etkinlikle kapanış töreni düzenlendi.

Kapanış töreninde Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclisi Başkanı Vasif Talıbov, İslam Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (ISESCO) Genel Direktörü Amina Al-Hajri ve TÜRKSOY Fırat Püreleri Genel Sekreter Yardımcısı ile bir araya geldi.

Etkinliğe başlarken, İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (ISESCO) Genel Direktörü Amina Al-Hajri, Azerbaycan Kültür Bakanı Abulfaz Garayev ve Organizasyon Komitesi üyeleri Milli lider Haydar Aliyev anıtına çiçek bırakarak saygı duruşunda bulundu. Heyet ardından Haydar Aliyev Müzesi'ni de ziyaret etti.

Toplantı Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı

Toplantıya Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlandı. Ardından etkinliğe katılan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Kültür Bakanı Sayın Natavan Kadimova, ISESCO Genel Direktör Yardımcısı Amina Al-Hajri ve Azerbaycan Kültür Bakanı Abulfaz Garayev birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmada Nahçıvan özerk Cumhuriyeti Kültür Bakanı Natavan Kadimova, Azerbaycan halkının Milli lideri Haydar Aliyev’in oluşturduğu ulusal ve manevi değerler, genel kültürün devamını sağlayacak siyasi çizginin, bugün Azerbaycan'da ve Nahçıvan özerk Cumhuriyeti'nde başarılı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Konuşmacılar Nahçıvan şehrinin İslam kültürünün başkenti olarak eski Türk toprakları ve zengin kültürel tarihi mirasının yer aldığı bir bölgedir modern zamanlarda kültürel ve inançsal değerleri korumada büyük önemi olan bir yere sahip olduğunu belirtti.

Toplantının sonunda "Nahçıvan-İslam kültürünün başkenti-2018" kapanış vesilesiyle Azerbaycan Cumhuriyeti Halk sanatçısı Alim Gasımov ve onur sanatçısı Fergane Gasımova tarafından bir konser verildi. Sanatçıların kültürümüzü ustalıkla yansıtan türküleri ve deyişleri toplantıda yer alan konuklar tarafından büyük takdir topladı.
Etkinlik verilen konser ile son buldu.

Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!