Karakale Köyü Birsen Koçali Alış İlkokulu´nun açılışı yapıldı.

Karakale Köyü Birsen Koçali Alış İlkokulu’nun açılışı yapıldı

Tacettin DURMUŞ / ARPAÇAY (www.karspress.com)

İşadamı İsmail Koçali tarafından Kars’ın Arpaçay İlçesine bağlı Karakale Köyü’nde yaptırılan İlkokulun açılışı yapıldı.

Hayırsever işadamı tarafından kendi köyüne yaptırılan Birsen Koçali Alış İlkokulunun açılışına Vali Rahmi Doğan, AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, hayırsever işadamı İsmail Koçali, Arpaçay Kaymakamı Vekili Hasan Sazkaya, Arpaçay Belediye Başkanı Erçetin Altay, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Jandarma Alay Komutanı Osman Kılıç, İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun ve Karakale köylüleri ile öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Neslişah Ocakverdi isimi öğrenci tarafından şiir okundu. Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun bir konuşma yaparak, “Arpaçay Karakale Köyünün içerisinde yetişmiş daha sonra çalışarak kazanan ve kendi köyünün kendisine olan emeğini unutmayan İsmail bey, bu köye yeni bir okul yapma kararını alıp yeğeni vasıtasıyla bize bildirdiğinde çok memnun olduk. Biz de gerekli protokolü hazırlayarak sayın Valimizin imzasına sunduk, imza protokolünden sonra bakanlığımıza göndererek, bakanlığımızdan tarafından onay aldıktan sonra temel atma törenine başladık. Burası temel atıldığı zaman, ben temel atma sırasında da buradaydım, bu gördüğünüz yer tamamen bataklık kısmıydı. Ancak bu okulun yapımıyla, bu okulun bu hale gelmesiyle burası bu şekilde güzel oldu. Bu vesileyle İsmail beye teşekkür ediyorum. İnşallah daha çok kazanır ve daha çok okul yapımına devam eder diyorum. Bu okulumuz anasınıfı hariç olmak üzere 4 derslikli, kütüphaneli, lojmanı ve bütün müştemilatıyla içerisindeki donanımın tamamı da kendisi tarafından sağlanmıştır. Okulumuz modern bir yapıya kavuşmuştur. İnşallah bizim öğretmenlerimiz çok iyi bir eğitimle burada okuyacak öğrencilerimiz içerisinde İsmail bey gibilerini çıkartacaklar, onlar da tekrar dönüp bu köye hizmet edeceklerdir.” dedi.

İşadamı İsmail Koçali ise bir açıklama yaparak, “Bu okulda 42 yıl önce ben okudum. Birler, ikiler, üçler aynı sınıftaydık. Üç sınıf bir arada okuduk. Dörtler ve beşler bir okuduk. 42 yıl sonra buraya geldiğimde aynı düzenin devam ettiğini gördüm. Bugünün çağına uygun daha modern, bu gençlerin de daha moderne daha eğitime hakları var diye 4 sınıflı bir okul ve artı anasınıfı yaptık. Yanında öğretmenlerimizin daha insanca şartlarda yaşayacağı bir lojman yaptık. Umuyorum bu bizim hepimize, bizim köyümüzden, şehrimizden çıkan hepsine örnek olur. Buradan çıkan öğrenciler de üstün başarılara imza atarlar ve onlar da dönüp köylerine kimisi maddi kimisi manevi destek sağlarlar. Bu vesile ile geldiniz ve bizim bu mutlu günümüzü paylaştığınız için hepinize saygılarımı sevgilerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Milletvekili Selahattin Beyribey ise, İsmail Koçali gibi kendisin de birleştirilmiş sınıflarda okuduğunu, okuduğu dönemde iki öğretmenin olduğu ve çok zorluklar yaşadıklarını bildiğini, birleştirilmiş sınıfların zorluklarını bildiklerini, arayı kapatmak için daha çok çalışmaları gerektiğini gördüğünü ifade etti.

İsmail beyin de böyle bir ortamdan çıktığını tekrar ifade eden Milletvekili Beyribey konuşmasını şöyle sürdürdü: “Vatanını unutamamış, sılah-i rahim demiş gelmiş köyüne, köyündeki sılah-i rahim ile eksikleri görmüş, kendi yaşadıklarını, kendi çilelerini onun torunları, bizim torunlarımız, hepimizin torunu, Karakalelilerin torunları, çocukları çekmesin istemiş ben huzurunuzda kendisine teşekkür ediyorum.”

Kendisinin eğitimi önemsediğini belirten Milletvekili Beyribey, “Kars’ta eğitim ile ilgili sıkıntılarımız zaman zaman olsa bile iyi noktalara göre ciddi mesafelerle gittiğimizi görüyoruz. Ben umut ediyorum ki bu çocuklarımızdan gelecekte benim gibi doktor, milletvekilleri, işadamları, mühendisler, belediye başkanları, valiler, kaymakamlar hepsi olacaklar diye inanıyorum. Zaten Karakale Köyümüz akıllı ve zeki insanların olduğu bir köyümüz. Onlardan şüphem yok onların çocuklarında da şüphem yok. Okulumuzun inşallah memleketimize, milletimize, bayrağımıza, vatanımıza ve devletimize hayırlı evlatlar yetiştirmesini temenni ediyor, saygılar sunuyorum.” dedi.

Kars Valisi Rahmi Doğan, programda yaptığı konuşmada, amaçlarının 2017-2018 eğitim-öğretim yılına hazırlıklı bir şekilde girmek istediklerini söyledi.
Okullarda bu sene önemli ve ciddi tedbirler alacaklarının vurgulayan Doğan, “Bu yıl özellikle sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle hassasiyetle üzerinde durduğu bir husus var gençlerimizi çocuklarımız uyuşturucudan koruyabilmek adına bu eğitim öğretim yılının başından itibaren ciddi tedbirler alacağız.” dedi.

Vali Doğan, öğrencilere en iyi hizmetlerin sunulabilmesi adına önemli çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “Bu millet çeşitli zorluklar sıkıntılar, ızdıraplar çekmiştir ama bunların üstesinden gelmesini de elbette ki bilmiştir. Bu millet yokluğu da varlığı da görmüştür, dolayısıyla bugün Allah'a çok şükür varlık günümüzdeyiz çocuklarımıza gençlerimize imkanın en iyisini hizmetin en iyisini suna bilmek için elimizden gelen tüm gayreti de göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

“Ortalama 30-25 öğrenci olan sınıflarla eğitim öğretime devam ediyoruz.” diyen Vali Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eksikliklerimizi de çok hızlı bir şekilde gidiyoruz. Sayın Bakanımızın bu anlamda çok destekleri var eğitim-öğretim anlamında Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ne tür bir talebimiz varsa bu talepler anında karşılanmakta bu yıl içerisinde karşılanamayan ise önümüzdeki yılın programına alınmaktadır. Aslı sorunumuz eğitimde kaliteyi arttırmaktır bu kadar imkanımızın olmasına rağmen bu kadar binamızın olmasına rağmen bu kadar öğretmenimiz olmasına rağmen istemiş olduğumuz kaliteyi tutturamamak gibi bir sorun yaşıyoruz.

Vali doğanın konuşmasının ardından İşadamı İsmail Koçali’ye plaket takdim etti ve daha sonra protokol üyeleri ile birlikte Karakale Köyü Birsen Koçali Alış İlkokulu’nun açılışını yaptı. Vali Doğan ve protokol üyeleriyle birlikte okulu gezdi ve vatandaşların sorunlarını dinledi.

 


Yorumlar

Habere Yorum Yap


Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!