Sarı saçlı, mavi gözlü kumandan


Sevgi BOZAN

 Atatürk: Sarı saçlı, mavi gözlü kumandan

Bugün Cumhuriyet Bayramının 95. yıl dönümünü daha büyük bir heyecan ve mutluluk içinde kutlayacağız. 90 yıl önceki inanç ve bağlılıkla, hep birlikte kutlu bir bayram coşkusunu paylaşıyoruz.

Bugün; bize hükmeden, bizi tutsak etmeye çalışan kuvvetlere bütün dünyanın gözü önünde meydan okuduğumuz günün yıl dönümüdür. Yıl 1918. Anadolu taşıyla toprağıyla kan ağlıyor. Anadolu insanında bir sessizlik, bir durgunluk…

Elde hiçbir şey yok; ne bir top, ne tüfek nede derli toplu bir kuvvet. Yara derin, şartlar ağır. Anadolu insanı her şeyini yitirmiş ama umudunu yitirmemiş. Bu millet her şeyi yapabilirdi; yeter ki kendine bir ışık bulsun. İşte bu ışık 16 Mayıs 1919'da ecel teknesine binerek Karadeniz'e açılır. 1919'da Samsun ufuklarında doğan bir güneş, dalga dalga tüm Anadolu'ya yayılır. Anadolu’dur bu teslim olur mu düşmana bu topraklar bin yıllık kardeşliğe alışıktır da alışmamıştır. Teslimiyete, tutsaklığa, her yanı destan kokan bu topraklarda henüz daha son destan yazılmamıştı. Bir heyecan kaplıyor Anadolu’yu, küreklerden, kazmalardan yapıyor silahlarını. Bir mücadele başlıyor. Ölüm kalım mücadelesi bu. Herkes sarı saçlı, mavi gözlü bir kumandanın peşinde dişiyle, tırnağıyla canıyla kanıyla katılıyor bu mücadeleye. Herkese ayni inanç, herkeste ayni duygu, herkeste söz: Ya istiklal ya Ölüm! Bizi tutsak etmek isteyen güçler başarılı olmaz; çünkü Anadolu; elleri nasırlaşmış yüreği tunçlaşmış, vatan vatan diye erkeğinin yanında kundaktaki çocuğu ile cepheden cepheye koşan anaların yurdudur. Çünkü Anadolu; özgürlük için kanlarını düşünmeden dökenlerin, canlarını hiçe sayanların, düşmanın topuna gülmesine göğsüne siper edenlerin yurdudur. Takvimlerin 29 Ekim'i gösterdiği gün ilan edildi cumhuriyet. Türkiye cumhuriyeti eşsiz kahraman Atatürk’ün Türk ulusu ile gerçekleştirdiği en seçkin eseridir. 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Büyük milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutlar, başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, O'nun kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmet duygularımla anar, saygılarımı sunarım. Bayramımız kutlu olsun!