Kutlu olsun en büyük bayramınız


Belgin KESEMEN

 Kutlu olsun en büyük bayramınız

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. " Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

29 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet yönetimi ilan etmiştir. Bu önemli gün her yıl 29 Ekim’de Ülkemizde ve Kuzey Kıbrıs'ta millî bayram olarak kutlanmaktadır. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10. Yıl Nutku'nda; bu günü en büyük bayram olarak tanımlamıştır. Bizler de Türk milleti olarak bu anlamlı günü sevinerek, gurur duyarak, mutlulukla kutlamaktayız.

Türkiye Cumhuriyeti; çok uluslu bir imparatorluk olan Osmanlı Devleti’nin enkazından, nüfusunun çoğu savaşlarda, göçlerde ölmüş, öldürülmüş bir toplumdan Atatürk’ün önderliğinde çok büyük fedakârlıklarla ve silahlı mücadele sonucu kuruldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bunu nasıl başardığını bizler çok iyi biliyor ve iftihar ediyoruz. Ve bizler biliyoruz ki diğer yönetim biçimleri, tarih boyunca silinerek ayakta kalmamıştır. Vatandaşların, en fazla hakka ve değere sahip olduğu yönetim biçimi cumhuriyettir. Cumhuriyet rejimi insanlara vermiş olduğu hak ve özgürlükler ile çağdaşlaşmanın en mümkün olduğu tek yönetim şeklidir.

Çağdaş değerlere sahip bir devlet Cumhuriyet; bir kesim için sevilen ve gurur duyulan bir yönetim olamadı. Benimsenemedi, sevilemedi. Oysa “demokratik, laik, üniter ve anayasal Cumhuriyet” tanımından uzaklaşmadan, ilk kurulduğu zaman hayal edilenle aynı, hatta giderek daha çok ve tutkulu bir şekilde sahiplenmeliyiz cumhuriyeti. Cumhuriyetle birlikte ekonomik, sosyal, kültürel, demokratik hak ve özgürlükler elde edilmiş oldu. Bilimin, sanatın, kültürün gelişmesi ivme kazandı. Yazılan yazıdan, giyilen başlığa, hukuktan, kullandığımız takvimden, ölçü ve tartı birimlerinden, tarih ve dil bilincine, toplum hayatının her alanında devrimler yapıldı. Kendisine güvenen, geleceğine gururla bakan bir cumhuriyetin fazileti, demokratik olmasından, kişi hak ve özgürlüklerini temel almasından gelir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile hür düşünceli insanlar yetiştirildi.

Bu gün ülkemizin bulunduğu coğrafyada, kendisi ile birlikte çağdaşlık atılımlarına başlayan komşularımızla kıyasladığımızda, cumhuriyetin Türkiye’ye kazandırdıklarını çok daha iyi anlamaktayız. Bu bakımdan, bize emanet edilen bu büyük eserin her yönü ile gelişmesi, geliştirilmesi, doğabilecek her türlü tehlikeden titizlikle korunması en büyük görevimizdir ki Atatürk, bu rejimi koruma ve geliştirme yollarını da bize göstermiştir. Ve yaklaşık yüz yıldır bu öngörüleri isabetli çıkmıştır.

Bizler de cumhuriyetin ebediyete kadar ayakta kalması için, bu görevin bilinci içinde cumhuriyetin anlam ve önemini kavrayarak, bize bu günleri kazandıranları şükranla analım. Büyük Önderin çizdiği yolda el ele çalışarak ödün vermeden yürüyelim.

Kutlu olsun en büyük bayramımız!