Doğanın dengesi bozuluyor bir kere.


Turan KAYHAN

DOĞANIN DENGESİ BOZULUYOR BİR KERE…

Son iki yıldır Kars’a dünyanın her yerinde yerli, yabancı turistlerin geldiği bir şehir oldu.

Bu da bir Karslı olarak bizi sevindiriyor.

İnsanların Kars’a gelip kazıklanmalarına değinmeyeceğim.

Geçtiğimiz yıllarda, kış ayında kar kalınlığı 2 metreye ulaşırken, son birkaç yıldır aynı kar kalınlığı 10-15 cm´ de kaldı. Duyduğum kadarıyla çok da ahım, şahım kar yağmadığını söylediler. Ani iklim değişikliğinde barajların etkisi çoktur. Küresel ısınmanın yanı sıra Kars’ta artan barajlar da mevsimleri değiştiriyor. Daha yolun başındayız. Son yıllarda Kars’ın iklimi, Karadeniz iklimine yaklaşmaktadır.

Bilindiği üzere Sarıkamış’a yağan kar, dünyanın en kalite karı olarak onaylanmıştır. Benzeri, sadece İsviçre’de Alp dağlarına yağan karmış.

Yeni pistler, yeni tesisler yapılmaktaymış. Bu da sevindirici. Bunun yanında birde üzücü olan; Sarıkamış’a yapılan barajdır.

Bana göre Kars’ın su sorunu olmamasına rağmen getirilip kayak tesislerinin dibine dayatmayla yapılan barajın ileride tehlikesi had safhada.

Daha önce Arpaçay barajı yapıldı ve o bölgenin iklimi azda olsa değişti. Şimdi bahsettiğim baraj bitince etkisi ne olacaktır? Bana göre olumsuz etkileri olacaktır. Övünerek söylediğimiz o kristal kar belki de yağmayacaktır. Çünkü yer seçimi yanlış.

Barajlardan dolayı meydana gelen tahribattan en fazla etkilenen iklim değişiklikleri olacaktır. Doğal denge bozulacaktır. Özelikle baraj inşaatı esnasında her türlü hafriyat için yapılan patlamaların, mekân üzerindeki olumsuz etkileri bitki örtüsünün tahribatına, mevcut çatlakların büyümesine, yeni çatlakların oluşmasına neden olabilir.

Mevcut barajın yapımı bitip, suyla doldurulduğunda etkileri ortaya çıkacaktır.

Şu an Kars’a gitmeye kalksak uçak bileti en yüksek fiyatta, tren bileti şimdiden tükenmiş durumda. Bu da demektir ki şehrimize yüzlerce insan gelecektir.

Bir sürü reklamını yaptığımız memleketimizin kayak olayı belki de son bulacaktır. Bu da Erzurum’un işine yarayacaktır. Her hafta sonu Kars ve çevresinden çoluk çocuğuyla kayak yapmaya giden insanlar bu zevklerinden mahrum kalacaktır. Bu spordan vaz geçemeyen ve olanağı olanlar Erzurum’a ya da bize çok yakın olan Gürcistan’daki Borjomi kayak tesislerine gidecektir. Bu olumsuzluklardan dolayı dışarıdan gelenler olmayacaktır. Bu da yapılan yatırımların heba olması demektir. Kars esnafının yüzünün gülmemesi demektir.

Şimdi ne yapalım, o barajı yıkalım mı? Bundan sonra olmaz tabi ki. Bunun baştan düşünülmesi gerekirdi. Siyasilere bu olumsuzluklar anlatılınca “su akar yolunu bulur” cevabıyla karşılaşıldı. Umarım yanılırım ama su akıp yolunu değil, su akıp bendini yıkacaktır.

 YA TOZU DUMANI YUTACAKSIN, YA DA TOZU DUMANA KATACAKSIN
T U R A N