Bu yıl da eskiyecek


Belgin KESEMEN

 BU YIL DA ESKİYECEK

Ve... Geldik bir yılın daha sonuna. 365 gün böylece geçip gitti.

Koca bir yıl daha olumlu ya da olumsuz yaşadıklarımızla geride kaldı, ömrümüzden bir yıl daha gitti.

Yeni bir yıla girerken: Herkes mutluluk, sağlık, huzur, barış ister. İster de ister... Bunları istemek iyi, hoş ama istemek yeter mi?

Yetmez... İsteklerimize ulaşmak kararlılık, emek, yetenek gerektirir. Biten yılda neler yapıp yapmadığımızı, etrafımıza yararlı olup olmadığımızı, zamanımızı iyi kullanıp kullanmadığımızı gözden geçiririz. Geride bıraktığımız yıl içerisinde yaşadıklarımızı değerlendirmek ve şapkamızı önümüze koymak gerekiyor.

Hayatta her zaman her şeyin en iyisini hak ettiğimizi düşünüyoruz. Ancak "Ben yaşama ne verdim?" diye sormuyoruz kendimize. Bir şey vermeden en iyisini alabilmek beklentisiyle ömrümüzü tüketmek, hem kendimize hem de yaşama karşı yaptığımız büyük bir haksızlıktır.

Herkesin eksiklikleri olabilir, önemli olan eksikliklerimizin farkında olarak tamamlamaya gayret etmemiz. Hayatımızda fark ettiğimiz olumlu ya da olumsuz değişimleri kendimize itiraf etmemiz bile çok önemli bir gelişim. Gelişmek için değişmek şart!

İnsanlar; birbirlerinin eksikliklerini, yanlışlarını bulmak, birilerini aşağı çekmek için bıkıp usanmadan uğraşıyor... Oysa biz erdemli yanları ve önemli özellikleri olan bir toplumuz. Bu tutum bizim toplumumuzla özdeşleşemez. Zira bir toplum özellikleriyle vardır. Birilerinin bastırmaya çalıştığı bize ait güzel özellikleri ve birçok toplumun özendiği değerlerimizi unutmamalıyız.

Velhasıl! Her şeyin farkında olmalı insan! Yaptıklarının da, yapamadıklarının da..

Her yeni yıl; yeni atılımlar, yeni umutlar yani yenilikler yılıdır. İnsanlık her yeni yılda tarihini yeni başarılar, yeni buluşlar, her alanda ilerlemelerle zenginleştirir.

Bizim de bu hızlı gidişe ayak uydurmamız, yeni yılda daha çok çalışarak, daha başarılı olmamız gerekir. Kendi hazlarımızın kurbanı olmayıp, başkalarını da bizim isteklerimiz doğrultusunda kurban etmemeliyiz. Dünya'da yaşayan her canlının dünya üzerinde en az bizim kadar hakkı olduğunu unutmadan.

Özgürce ama hep sevgiyle... Yeni yılımız mutlu olsun, olabildiğince..

Belgin KESEMEN