Tatile merhaba


Belgin KESEMEN

TATİLE MERHABA

Çocuklar uzun bir okul programını geride bıraktılar. Derin bir nefes alıp, doyasıya dinlenecekleri tatil başlamıştır artık… Öğrencilerin bir yıl boyunca hayal edip de erteledikleri faaliyetleri yapabilmesi için beklenen gün gelmiştir. Tatile girilen ilk günlerde dersle ilgili bir şey duymak istemezler. Bu yüzden evde aileler, en az bir hafta bu konuyla ilgili konuşmamalı ve “Tatilde geometri çalışacaksın, bol bol kitap okuyacaksın.” gibi okulla ilgili kendi hazırladıkları programdan söz etmemelidir. Düşünün bir kere; sıkı bir çalışma temposu geride kalmış, yıllık izne ayrılmışsınız ve kafa dinlemek için işinizle ilgili hiçbir şey duymak istemezsiniz. Bu da böyle bir şey… Çocuk bir kaç gün dinlendikten sonra onunda istekleri göz önünde bulundurularak, tatilin nasıl geçirileceği hakkında bir program yapılmalıdır. Tatilinin en önemli amacı geride bıraktığı yıl içerisinde çocuğun elde ettiği bilgi ve beceriyi kaybetmemesi doğrultusunda olmalıdır. Örnek verecek olursak; fen bilgisinde formülleri ezberleyen bir öğrencinin ilk amacı bu formüllerle işlemler yapmak değil, bu formülleri unutmamak olabilir. İlave edilecek her bilgi elbette değerlidir; ancak ilk amaç, bitirilen sene içinde öğrenilen bilgilerini korumak için tekrar yapmaktır.

Yaz tatilinde çocuğun gelişmesine katkı sağlayacak en önemli etkinlik kitap okumaktır. Özellikle öğle saatleri, kendi seçtikleri kitapları okumaları için uygun bir zaman olabilir. Okuyacakları kitapları seçerken çocuklar serbest bırakılmalıdır. Okumayı bir mecburiyet değil, hoşça zaman geçirme aracı olarak görürlerse kitapla aralarındaki bağ güçlenecektir.

Bu durumda, tatil yalnızca ders çalışmak, tekrar etmek ve kitap okumak anlamına mı gelmelidir?

Elbette ki hayır! Senenin yorgunluğunun atılması, vücudun ve zihnin dinlenmesi gerekir. Bu nedenle tatil programına renk katacak bir takım aktiviteleri de dâhil etmek önemlidir.

Aile bağlarının güçlendirilmesi için yakın akrabalar ziyaret edilebilir. İl veya il dışında yaşayan yakın akrabalarla görüşmek için yapılan ziyaretler, aile fertleri arasında kaynaşma sağladığı gibi, aile fertlerine doğup büyüdükleri yerleri görme, hatıralarını yenileme ve paylaşma imkânı da sağlarlar. Bu kazanımlardan en değerlisi ailenin birbiriyle olan paylaşımıdır. Çünkü günümüz gençliğinde en büyük sorun, aile içindeki iletişim kopukluğudur. Bu kopukluk da; gençleri, sorun çözmede arkadaş çevresine ve başka alanlara yönlendirir. Çocuğun gelişimini tamamlaması sosyalleşme sürecini de içerir. Bu nedenle kişiliğinin gelişmesi için ilgi alanına giren spor ve sanat aktivitelerine yönelmeli, yaşıtlarıyla beraber bulunabileceği kulüp, kurs gibi faaliyetlere katılmalıdır. Ayrıca ilgi duydukları bir iş veya meslek hakkında deneyim kazanabilirler. Yaşına, ilgi ve becerilerine göre seçilecek bir işte kısa süreli çalışarak, her mesleğin kendine has inceliklerini, zorluklarını keşfedebilirler. Duruma göre kendi harçlığını da kazanarak alın terinin önemini, paranın nasıl kazanıldığının farkına varabilirler.

Çocukların tatili eğlenerek geçirmesi umuduyla…

Belgin Kesemen