Bir bayrama kavuşurken


Gülay SORMAGEÇ

BİR BAYRAMA KAVUŞURKEN

Ömür değirmeninde öğütülür insan. Un, ufak olmanın adı olgunlaşmaktır. Sabır, sadakattir. Hakikat penceresinden alemi seyretmek, seyredebilmektir. Oruçlar, iftarlar, sahurlar, teravihler, hatim ve mukabeleler, fıtır sadakaları, zekatlar ve yapılabilecek iyiliklerin azami Ramazan ayına sığdırılmak istenmesiyle bize hissettirir kendisini Şehr-ü Ramazan!
Ayların sultanı, gönüllerin dermanı, aşıkların cezbe pınarı Şehr-ü Ramazan! Geldi ve bayram ile veda ederek gidiyor. Merhaba demiştik ilk on beş gününde, ikinci yarısında ise elveda dedik, seneye Ramazan ayına kadar uğurladık. Gönlümüz huzur, gönlümüz sükun, gönlümüz biraz da veda hüznüyle gamlanırken “Mü’minlere mihman” bildik Ramazan güzelliğini…
Biraz da rutinlikten uzaklaşıp Yaratan’la yakınlaşmanın adıdır oruç. “Eline, diline ,beline” sahip çıkmanın, tutarlı olmanın adıdır oruç. Bir aylık eğitim sürecinin ardından bayram coşkusu, sevinci ve sıcaklığı ile bir bayrama kavuştu yine canlar!
“Dost ile bayram edelim şimdi”
“Yar ile bayram edelim şimdi”
“Hamd-ü senalar Hamd-ü senalar”
“Olsa acep mi, şimdi bu gönlüm?”
Diyorken aşk ehli, selam gönülde bayramı bayram bilenlere! Selam “İnsanı” gönülleyenlere!
“İnsan” Rabbimizin muhatap aldığı ve yeryüzüne halife “Allah’ın vekili” olarak gönderdiği ve her şeyi onun hizmetine sunduğu insan!
Bayramlar da insana, insanlığa, sevgiye, sevgiliye, eşe, dosta, arkadaşa, akrabaya, komşuya ve çocuklara gelmiyor mu?
Bayram sevincini çocukluğumuzdan beri yaşadığımız sıcaklığı ile sevmedik mi? Keyfimiz çatsın diye eğlenmedik mi? Çocukluğumda yaşadığım bayramları şükrederek anıyorum. Geçmişin fotoğrafında şimdi olmayan, bir zamanlar elini öptüğüm, sarıldığım, sevdiğim, sevildiğim büyüklerimden bir kısmı ebedi alemde, dünya bitti onlar için…
Bayramlar devam ediyor ve kaldığımız yerden devam ediyoruz.
Hoş safa geldi sevinç, neşe günleri,
Hoş safa geldi izzet, ikram günleri,
Hoş safa geldi ramazan bayramı,
Ülkemize, milletimize, insanlığa!
Hoş safa geldi kırgın gönüllerimize,
Yeniden umudu yüklesin bize,
Bir bade sunalım sevgi pınarından sevgiliye!

Gülay SORMAGEÇ