Ramazan Bayramı


Belgin KESEMEN

Ramazan Bayramı

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen tek ay Ramazan ayı; tek gece de Kadir Gecesi’dir. Kadir Gecesi hüküm gecesi demektir. ‘’Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır.“ denmesinin hikmeti ise salih kimselerin bir ömür boyu kazandıkları manevi mertebeyi, müminlerin bir gece içinde elde etmesi fırsatıdır. Kadir gecesinin faziletine o kadar değer verilmektedir ki, rahmetin ve ruhanî hâdiselerin anlatılması için müstakil bir sûre inmiştir. Bu sûre; Kadr Sûresi’dir.

Ramazan ayının bireysel ve sosyal hayatımıza yönelik kazandırdığı bazı disiplinler, Ramazan’dan sonra da üzerimizdeki etkilerini devam ettirmektedir. Yeme-içme imkânımız varken, iftar saatinden önce yiyip içmememiz ve açlığı hissetmemiz, imkânsızlıkları yüzünden yarı aç yarı tok gezen insanların durumlarını içselleştirdiğimiz gibi, yardımlaşma duygumuzu da beslemektedir. Yine zamanından önce kesinlikle yiyip içmememiz, hayatımızı bir başka açıdan disipline etmemize de yardımcı olmaktadır.

Bir ay gibi uzun bir süreyle, hele ki Ramazan’ın yaz mevsimine denk geldiği bu uzun ve sıcak günlerde nefislerine oruç tutturan mü’minler, sabır sınavını vererek manevi yükümlülükten kurtulmanın mutluluğunu Ramazan Bayramı’nda yaşama imkânına kavuşurlar.

Ramazan Bayramı; oruç bitti, yeme-içme serbest oldu zihniyetinden kaynaklanan bayram değildir elbette. Bir ay oruç tuttuktan sonra yeme-içmenin ve her çeşit helal nimetten faydalanmanın mubah olduğu, Müslümanların birbirlerini ziyaret ettikleri, hediyeleştikleri, fakirlerin ve kimsesizlerin sadaka verilerek sevindirildiği, kısaca İslâmî kardeşliğin toplumun her kesiminde yaşandığı sevinç günleridir. Bayramlar, toplumsal kaynaşmanın en yoğun yaşandığı ve insanların birbirlerinin hal ve hatırlarını en içten duygularla paylaştıkları günlerdir.

Ramazan bayramının yaklaşmakta olduğu şu günlerde, her bayram hepimizin büyüklerimizden duymuş olduğu şu klasik cümleyi anımsadım: "Nerede o eski bayramlar..." şimdi anlıyorum ki işin aslı bu söz, her dönem kullanılıyor... Acaba bu sitemin sebebi geçmişteki bayramların gerçekten çok güzel olması mıdır, yoksa zaman içerisinde algılarda oluşan bir yanılsama mı? Günümüzdeki bayramların; teknoloji ürünü kitle iletişim araçlarının da etkisiyle, geçmişteki bayramlara göre biraz daha eksik olduğu doğru. Artık bayramlaşmalar bir kısa mesaj ya da bir e-mail... Eski bayramlar daha güzel daha renkliydi, bu zamana bakılırsa her şey daha değişik ve tuhaf. Yine de o eski bayramların kokusunun burnumuza gelmesi dileğimle, sağlık içinde nice bayramlar!

Belgin Kesemen