Şahin, "Akçakale, ‘Doğu’nun Kuşadası’ olsun!"

Gazeteci, yazar ve müzisyen Salih Şahin Çıldır gölü içinde bulunan adaya, Doğu’nun Kuşadası adının uygun olacağına ve bölge turizmine de katkı sağlayacağını söyledi
Şahin, "Akçakale, ‘Doğu’nun Kuşadası’ olsun!"

Tacettin DURMUŞ / KARS

 

KOTODER başkanı Salih Şahin,  son yıllarda Çıldır Gölünün turizm açısından tanınmaya başladığını belirtti. Selçuklu Sultanı Alparslan’ın oğlu Melikşah ve daha sonra Alparslan’ın gelip burada konakladığını hatırlattı.

Akçakale yarımadası üzerinde birçok kuş türünün konakladığını da belirten Şahin, Akçakale’nin adının Doğu’nun Kuşadası’ olarak değişmesi durumunda kuşlarla da özdeşleşmiş olacağına dikkat çekti.

Sultan Alparslan’ın bu göl içindeki adaya yerleşmiş olduğunu ve bir de kale de yaptırdığını söyleyen Salih Şahin “Buraya halk arasında Alparslan Adası da denilmektedir. Ben yıllarca Akçalale adası ile ilgili olarak ulusal ölçekte tanınması için çok sayıda haber yapmıştım. Alparslan Adası’na uzaktan bakıldığında tanınmış turizm şehri Kuşadası’na çok benzemektedir. Adanın turizm açısından Doğu’nun Kuşadası olarak isim yaptığında bölgeye önemli katkı sağlayacaktır. Ada turizme kazandırılacağı için de Ardahan ve Kars’ın yararına olacaktır.” Dedi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!