Bakan Karaismailoğlu, Kırmızı Köprü ve Akçalar Köprüsünün açılışını yaptı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kars - Kağızman Karayolu üzerinde inşası tamamlanan Kırmızı Köprü ile Kars - Ardahan - Arpaçay karayolu üzerinde yapımı tamamlanan Akçalar Köprüsünün açılış törenine katıldı.
Bakan Karaismailoğlu, Kırmızı Köprü ve Akçalar Köprüsünün açılışını yaptı

Tacettin DURMUŞ

 

Açılış törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç da katıldı. İl Emniyet Müdür Vekili İbrahim Ethem Öztürk, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Kamil Çelik, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, ilçe belediye başkanları ve AK Parti ilçe başkanları ile davetliler katıldı.

Bakan Karaismailoğlu, açılış töreninin ardından bir aracın direksiyonuna geçerek, beraberinde 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç ile birlikte hizmete açılan Kırmızı Köprü üzerinde araç kulandı.

Açılış töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İpek Yolu güzergâhında yer alan Kars şehrinin simgesi hâline gelen Sarıkamış ve Çıldır Gölü’ndeki kış turizminin yanı sıra tarihi ve kültürel değerleri ile önemli bir yere sahip olduğunu hatırlattı.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ SEFERLERİNE, 15 ARALIK’TA BAŞLAYACAK

Doğu Ekspresi’nin de etkisiyle önemli bir turizm destinasyonu hâline gelen Kars’ın, aynı zamanda ülkemizi Kafkasya’ya da bağlamakta olduğunu da söyleyen Karaismailoğlu, Pandemi nedeniyle ara verdikleri Turistik Doğu Ekspresinin, seferlerine yeniden başladığını söyledi.

Ankara’dan Kars istikametine ilk seferin15 Aralık’ta yapılacağını da söyleyen Karaismaniloğlu, trenin Kars’tan ise 17 Aralık Cuma günü hareket edeceğini ve sadece yataklı ve yemekli vagondan oluşacak Doğu Ekspresi seferleri karşılıklı olarak haftada iki defa düzenleneceğini belirtti.

Turistik Doğu Ekspresinin İlk seferinden bu yana 37 bin yolcunun seyahat ettiğini de söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Ankara-Kars güzergâhımız, dünyanın en güzel 4 tren rotasından olarak gösteriliyor. Bu hizmetimizle hem bölgenin kış turizminin canlanmasına önemli katkı sağlayacağız. Hem de gençlerimizin, insanımızın konforlu bir seyahatle doğusundan batısına bu kadim coğrafyayı ve kadim kültürümüzü tanımalarına olanak sunacağız.”dedi.

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU’NA ‘HELALLEŞME’ GÖNDERMESİ!

CHP Lideri Kılıçdaroğu’na ‘Halelleşme’ seferberliği ile ilgili olarak göndermede bulunan bakan Karaismailoğlu, “Güçlü bir ekonominin olmazsa olmazı da altyapıdır, projelerdir. Cumhuriyet’imizi ve millî bağımsızlığımızı daim kılacak, bizi, dış baskılar karşısında başımız dik yürütecek olan güçlü bir ekonomidir.

 “Helalleşeceğiz” diye ortalıkta dolaşanların ne geçmişte bu ülkeye verdikleri zararı unutabiliriz ne de bugün büyükelçilere, yabancı ülkelere Türkiye karşısında pozisyon almaları için yalvarmalarını… Her yapılan projede ortalığı ayağa kaldıranlara bu millet 2023’te de gereken dersi verecek! Ülkemizin kaybedecek bir dakikası dahi yok! Çalışmalı, üretmeli, gelişmeli ve daha birçok projeyi hayata geçirerek milletimizin refahını daha da yukarılara çekmeliyiz! “dedi.

Bakan Karaismaniloğlu konuşmasında “Gürcistan, Ermenistan ve Nahcivan Özerk Cumhuriyeti gibi komşu ülkelere açılan beş sınır kapısına ulaşım sağlayan bölgemiz, Kuzey-Güney aksında Doğu Karadeniz’i Kuzey Tetek Hattı’na bağlaması bakımından da önem arz ediyor.

Yani sadece turizm değil, ticari bir aks açısından da kilit bir konumda. Kars’ın ulaşım ağını güçlendirecek her bir projenin değerinin farkındayız. O nedenle şehrimizin büyüyen yapısına ayak uyduran ve gelişimini destekleyen ulaşım ve iletişim yatırımlarını tek tek hayata geçirmek için 7/24 hizmet esasına göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Açılışını yapacağımız Kırmızı Köprü ve Akçalar Köprüleri de bu kapsamda hayata geçen çok önemli karayolu projeleridir.

Bildiğiniz üzere DSİ’nin Kars Çayı üzerinde yürüttüğü Alabalık Barajı projelendirme çalışmaları nedeniyle Kars-Selim Ayrımı - Kağızman Yolu’nun bir kısmı baraj su havzası içinde kalıyor.

Bu kesiminin 507 metre uzunluğunda inşa ettiğimiz Kırmızı Köprü ile geçilmesini sağladık.

Bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol standardında hizmet verecek Kırmızı Köprü sayesinde karayolunun Alabalık Barajı göl sahası kesiminde yol standardını yükselterek, trafiğin kesintisiz akışını tesis ettik.

Kars-Susuz Ayrımı-Arpaçay Yolu’nun 11,4. Kilometresindeki Akçalar Köprüsü’nü de fiziki ve geometrik standartlara uygun olmadığı için yeniledik.

Yolun doğusuna inşa edilen 75 metre uzunluğundaki köprümüz, bitümlü sıcak karışım kaplamalı halkımıza hizmet verecek.

Çalışmalarımızın nihai amacı, üstün bir hizmet anlayışıyla, ticaretimizi, turizmimizi daha da güçlendirmektir. Bu güç, halkımızın ve ülkemizin ekonomisine katma değer olarak dönüyor, refah seviyemizi yükseltiyor.

Bahsettiğim bu projelerle de Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerindeki sınır kapılarına daha hızlı ve daha konforlu alternatif erişim imkânı tesis ettik.Komşu ülkelerle yapılan ticaret hacminin artırılmasına katkı sağladık. 

Ayrıca, Kırmızı Köprü’nün de üzerinde yer aldığı toplam 72 kilometrelik Kars-Kağızman güzergâhının 37,6 kilometrelik kesiminde devam eden iyileştirme çalışmalarının tamamlanmasıyla yol 3,7 kilometre kısalacak.

Böylece zamandan 7,5 milyon tl, akaryakıttan 3 milyon tl olmak üzere yıllık toplam 10,5 milyon tl tasarruf edilecek,  karbon emisyonu 1.147 ton azaltılacak.

Bizlere verdiğiniz güçlü destek çok değerli. Bu destek sayesinde, her bir şehrimiz gibi Kars ilimizin de ülkemizin lojistik süper güç olması için attığımız adımlardan faydalanması,

KARS’lı VATANDAŞLARIMIZIN REFAHININ YÜKSELMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ.

Çünkü bizim için; ‘Halka hizmet, Hakk-a hizmettir…’ Bizim düsturumuzda milletimize hizmet etmenin dışında başka bir gaye yoktur.  Türkiye’nin her yanında devam eden projelerimizle üretim, istihdam, ticaret, kültür sanat ve eğitim hayatına canlılık katıyoruz. Bu ülkede milletin efendi olduğunu, siyasi iktidarın hizmetçi olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadık.

MİLLETTEN ALDIĞIMIZI MİLLETE VERDİK

RANTİYEYİ KESTİK, ŞANTİYELER AÇTIK

Son 19 yılda Kars’ın ulaşım ve iletişim altyapısına 6 milyar 882 milyon lira üzerinde yatırım yaptık. Kars’ta 2003’te sadece 22 km olan bölünmüş yolları, bugün 273 km’ye ulaştık. Burada BSK kaplı 1 kilometre yol yapılmamıştı. Tam 378 km BSK kaplamalı yol yaptık. Karayollarında olduğu kadar Kars’ın demiryolu ulaşımının gelişmesi için de birçok yatırım hayata geçirdik, geçiriyoruz.

Kars’ı kombine taşımacılıkta merkez hâline getirdik. 30 Ekim 2017 tarihinde Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını hizmete açarak Çin’i Londra’ya bağlayan en kısa, yani en avantajlı ticaret koridorunu oluşturduk. Bir hizmet, ardından başkalarını da getirdi… Kars’ta bu ticaret koridoru üzerinden gelen yükün depolanması ve dağıtılması için lojistik sektörünün bir merkeze ihtiyacı oldu…

Hemen işe koyulduk. 412 bin ton taşıma kapasitesi ile 400 bin m2 Lojistik alana sahip Kars Lojistik Merkezi’ni inşa ederek, İşletmecilik faaliyetlerine de başlamasını sağladık. Kars’ımıza, ona yakışan çağdaş ve estetik mimarili yeni bir havalimanı da kazandırdık. Yolcu kapasitesini yılda 3,5 milyona çıkardık. 2003 yılında 54 bin olan yolcu trafiği, 2020 yılında pandemiye rağmen 381 bin 123’e yükseldi.

Bu nedenle bizler de Millî Ulaşım ve Altyapı Politikalarımızı ülkemizin ekonomik ve siyasi gücünü destekleyecek bir anlayışla hayata geçiriyoruz. Vatanımıza olan sevgimizi lafla değil işle, çalışmayla, projelerle ortaya koyuyoruz.

Stratejik konumuyla tarih boyunca pek çok uygarlığın yerleşimi için en cazip coğrafya olan ülkemizin önemi; yatırımlarımızla, projelerimizle, devlet aklıyla planlayıp hayata geçirdiğimiz hizmetlerimizle daha da artıyor. Türkiye’yi geleceğe hazırlamak için dev yatırımlarla bütün ülkemizi adeta nakış gibi işliyoruz.Artık Kars, eski Kars değil. Tıpkı Türkiye’nin her ili, ilçesi, köyü gibi…Değişimi, gelişimi, yenilenmeyi sindirmiş; daha iyisine ulaşmış; bundan sonrası için, “dünyanın Türkiye’ye bağlandığı” yakın gelecek için heyecan duyan bir Kars var artık.Türkiye’nin yıllardır süren altyapı problemini büyük ölçüde çözdük.Asya, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkaslar ve Kuzey Karadeniz arasında Türkiye’mizi ulaşımın her modunda uluslararası bir koridora dönüştürdük. Ülke genelindeki bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden alıp, 28 bin 402 kilometreye çıkardık. Dağlar, geçit vermiyordu; tünellerle, vadileri köprülerle aştık. 50 kilometre olan toplam tünel uzunluğumuzu ise 632 kilometreye yükselttik. 2003 yılına kadar 150 yıl boyunca el değmeyen

DEMİRYOLLARIMIZIN TAMAMINI YENİLEDİK.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını açarak Asya’dan Avrupa’ya kesintisiz demiryolu bağlantısı sağladık. Havayolunu halkın yolu yaptık.

Cumhuriyet’imizin yıldönümünde, 29 Ekim 2018 tarihinde dev kapasitesiyle hizmete açtığımız İstanbul Havalimanı ile ülkemizi uluslararası havacılığın aktarma merkezi yaptık. Küresel havacılıkta zirveye çıktık.

Hatırlayın, İstanbul Havalimanı’na ne gerek var diyorlardı.  Bugün, havalimanımızın başarıları karşısında sessizliğe bürünmüş durumdalar!  Önce benzer bir itiraz… Ardından başarılar, kazanımlar karşısında sessizlik… Biz bu filmi çok gördük! Dünyanın en önemli ulaşım projeleri Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul İzmir Otoyolu’nda da aynı tavırlar sergilediler. Önce itiraz, sonra sessizlik… Biz milletimizle iç içe, omuz omuzayız. Onları dinliyor, anlıyor, ülkemizin ihtiyaçlarını buna göre tespit ediyoruz.  Kendisine verilenle yetinen Türkiye çok eskilerde kalmıştır! 19 yıldır sadece iç odaklara değil, dış odaklara karşı da sürdürdüğümüz ‘başı dik’ iktidar politikalarımızdan ödün vermeye niyetimiz yok.” Şeklinde ifadeler kullandı.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!