Kars’ta marketlere de HES kodu zorunluluğu getirildi

Kars Valisi Türker Öksüz başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinden çıkan karar gereği marketlere girişlerde HES kodu zorunluluğu getirildi.
Kars’ta marketlere de HES kodu zorunluluğu getirildi

Tacettin DURMUŞ

 

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince uygulamaya uymayanlar hakkında 860 TL ile 3.469 TL arasında, Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 427 TL, idari para cezası uygulanacak.

Uygulama ile ilgili olarak Kars Valiliğinden yapılan açıklamada ;“Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler; Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirilmektedir.

Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için salgınının, toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına insanlar arası teması azaltarak sosyal mesafenin ve sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati derecede öneme haizdir.

Gelinen aşamada mutasyona uğrayan Covid-19 virüsünün dünya genelinde hastalığın yayılımını artırdığı, ülkemizde de özellikle İngiltere varyantı sebebiyle günlük vaka, yoğun bakım ve entübe hasta sayılarında artış yaşandığı kamuoyunun malumudur.

Bu kapsamda ilimizde izolasyonda/karantinada olması gereken vatandaşların izolasyon/karantinaihlali yapıp yapmadıklarının tespiti ve salgının olası bulaş riskinin azaltılması bakımından söz konusu ihlallerin tespit edilmesi hayati önem taşımaktadır.

Bu çerçevede; 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca; 

İlimiz genelinde bulunan; hayvan pazarları, Kamu ve Özel bankacılık hizmeti veren bankalar ve bağlı şubeleri, zincir marketler ile dayanıklı gıda ve temizlik ürünleri dışında, taze gıda (et, balık, meyve, sebze gibi), züccaciye, hırdavat, elektronik ve mobilya satışı da yapılabilen büyük ölçekli marketlerde maske, sosyal mesafe, temizlik kurallarına ilaveten söz konusu alanlara/binalara girişlerde, personel ve müşterilerine yönelik olarakalana/binaya giren tüm şahısların alan/işletme sorumlularınca görevlendirilmiş personeller tarafından Sağlık Bakanlığının Hayat Eve Sığar uygulamasından (HES) kodu sorgulanarak alana/içeriye alınmasına, HES kodu olmayan vatandaşlarımıza sorgulama yapan görevlilerce Sağlık Bakanlığının Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulaması veya E-Devlet uygulamasından HES kodu alınması konusunda yardımcı olunmasına...

Görevli personellerce yapılan sorgulama sonucu riskli çıkan kişileralana/binaya alınmayarak, haklarındaişlem tesis edilmesi bakımından kolluk güçlerine bilgi verilmesine...

Yukarıda belirtilen ve daha önceki alınan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararlarına uymayanlar veya aykırı hareket edenlerin (işletmeler, vatandaşlar, vb.), takip ve denetiminin genel kolluk kuvvetleri (İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve bağlı birim ve birlikleri), yerel yönetimler ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca (İl/Mahalle Salgın Denetim Ekipleri) koordineli bir şekilde yapılmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyetlere neden olunmamasına,

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararları ihlallerde her ihlalde ayrı ayrı olmak üzere;

a. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 860,00 TL ile 3.469,00 TL arasında,

b. Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 427,00 TL, idari para cezası uygulanmasına,

c. Konusu suç teşkil eden davranışların; Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine,” şeklinde kararlar alındı.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!