Kars’ta pandemi koşullarında '23 Nisan' kutlaması

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da koronavirüs tedbirleri nedeniyle pandemi koşulları altında kutlanıyor.
Kars’ta pandemi koşullarında '23 Nisan' kutlaması

Tacettin DURMUŞ

Kutlama etkinlikleri kapsamında Hükümet Konağı önünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tören düzenledi. Törende Kars İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay burada bulunan Atatürk anıtına çelenk sundu. Ardından da saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanması nedeniyle törene az sayıda öğrenci katıldı. Törende milli eğitim müdür yardımcıları ile birlikte az sayıda okul müdürü de hazır bulundu. Törenin ardından Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay, programa katılan öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Çelenk Koyma Töreninde açıklamada bulunan Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan 1924 yılında bu günü bayram ilan ederek çocuklara armağan ettiğini hatırlattı.

Tüm çocukların bayramını kutlayan Müdür Acay; “19 Mayıs 1919 Günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Samsun’dan başlayarak Amasya gezileri ,Erzurum ve Sivas kongrelerinden sonra yurdun her tarafından gelen temsilciler ile 23 Nisan 1920 Günü Ankara da ilk TBMM ‘ni kurarak kurtuluş savaşını ve bir çok mücadeleyi bu meclisin iradesi ile gerçekleştirmiştir. Kurucu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan 1924 yılında bu günü bayram , 23 Nisan 1929 yılında ise bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. Halen ülkemizde ve yurt dışındaki temsilciliklerimizde bugünleri Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlamaktayız. Son iki yıldır maalesef Kornavirüs salgınından dolayı bir çok etkinlik meydanlarda ve okullarımızda kutlanılamamaktadır. Ancak öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin evlerinde bu bayramı aynı coşkuyla kutlamaktadırlar. Bu vesile ile bende tüm Kars halkının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, bugünün çocukları , geleceğimizin büyüklerini sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.” dedi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!