Kars’ta yeni vaka sayıları yüzde 50’nin altına düştü

Kars’ta tam kapanmanın ardından kurallara uyulan Kars’ta, yeni korona virüs vakaları günlük olarak düşüşe geçti.
Kars’ta yeni vaka sayıları yüzde 50’nin altına düştü

Tacettin DURMUŞ / KARS

Vaka sayılarının yüzde 50’nin üzerinde düşmesi, başta sağlık çalışanları olmak üzere vatandaşlara umut veriyor.

Tam kapanmanın başladığı 29 Nisan’da Kars il genelinde 135 olan pozitif ve temaslı vaka sayısı, 4 Mayıs’ta 108 olurken, 9 Mayıs’ta (dün) ise 60’a indiği öğrenildi.

Kars Valiliği koordinasyonunda ilgili tüm kurumların yoğun mesai harcadığı tam kapanma kapsamında salgının yayılımında beklenen sonuca doğru gidiliyor. Kars halkının da kısıtlamalara özen gösterdiği kapanma süresi boyunca, özellikle Pazartesi ve Cuma günleri şehrin ve ilçe merkezlerinde kalabalıklar oluşmaya başlıyor. Temel ihtiyaçlarını karşılamak için il ve ilçe merkezlerinde yoğunluk oluşurken hafta sonlarında ise cadde ve sokaklar sessizliğini koruyor.

İçişleri Bakanlığınca tam kapanma süreci ile ilgili olarak 81 il valiliğine gönderilen tam kapanma genelgelerinin il genelinde uygulanması devam ederken, mağdur olan esnaf ve vatandaşların da çaresiz bekleyişi devam ediyor. Ramazan bereketinin yaşanmadığı Kars’ta turizm de dibe vurunca, ekonomisi en alt seviyede olan kentte, hayatın yeniden normale dönmesi dört gözle bekleniyor.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!