KAÜ’de mahkeme kararıyla konser tarihe geçti

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Kongre Merkezinde Kars’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıl Dönümü kapsamında konser vermek üzere gelen Âşık Bahattin Yıldızoğlu kapıda bekletildi.
KAÜ’de mahkeme kararıyla konser tarihe geçti

Tacettin DURMUŞ / KARS 

 

Bu anlamlı gün nedeniyle 30.07.2021 tarihinde başvurusu yapılan ve toplamda 7 Dilekçe zinciri sonrasında, Erzurum 2. İdare Mahkemesince yürütmeyi durdurma kararı ile Konser etkinliğinin gerçekleştirilebildiği ileri sürüldü.
 
Kafkas Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Sibel Polat’ın düzenlemiş olduğu Kars’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıl Dönümü konulu Âşık Bahattin Yıldızoğlu Konseri için 30.07.2021 tarihinden bugüne Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürlüğüne toplamda 5 dilekçe verildi.

5 dilekçe ile izin istediğini belirten Polat, konserin gerçekleştirilme anına kadar yaşanan süreci anlattı. Devlet Konservatuarı Müdürlüğü tarafından konsere izin verilmeyince 27.10.2021 tarihinde Erzurum 2. İdare Mahkemesine vekili Av. Aytaç Değirmenci aracılığıyla yürütmenin durdurulması talepli açılan dava ile başvurdu.. Polat’ın Erzurum 2. İdare Mahkemesince dava dosyası incelenerek 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 27. Maddesi uyarınca yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı sonrasında 2 dilekçe ile yeniden ilgili kurum ve birime Konserin gerçekleştirilmesi için başvuran Polat toplamda bir Konseri düzenleyebilmek için 7 dilekçe vererek sabrı ve mücadelesi ile tarihe geçti.
 
27.10.2021 tarihinde Erzurum 2. İdare Mahkemesince dava dosyası incelenerek 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 27. Maddesi uyarınca yürütmenin durdurulması kararı sonrasına, 28.10.2021 tarihinde Rektörlük ve Müdürlük ile gerçekleşen yazışmalar sonrasında Kars’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıl Dönümüne son bir gün kala 29.10.2021 tarihinde kaydı gerçekleştirildi. Ardında da 30 Ekim 2021 tarihinde tüm bu mücadele sonrasında konser etkinliği gerçekleşti. 

Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü tarafından ısrarla Stüdyo ortamı diye konferans salonunda yapılmasına mecbur bırakılması sonrasında gerçekleştirilen programın, kamera kaydını Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları bölüm hocaları yaptı. Masa ve sandalyesini taşıyarak gerekli konser düzenini ise Devlet Konservatuvarı Geleneksel Türk Müziği Bölüm Başkanı ve Polat kurdu. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Yıldızoğlu’nun 30.07.2021 tarihinden beri üniversite yararına vermeyi istediği konser etkinliği muhteşem performansı ile izleyicileri kendisine hayran bıraktı. Yıldızoğlu Kars temalı şiirleri, türküleri ve hikâyeleri ile hem hüzünlendirdi hem de Kurtuluş coşkusunu yaşatarak izleyicileri duygulandırdı.

Öte yandan Erzurum idari mahkemesinin Yürütmeyi Durdurma Kararı sonrasında Kars’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıl Dönümüne son bir gün kala 29.10.2021 tarihinde kaydı alınan Aşık Bahattin Yıldızoğlu’nun Konseri Konservatuvar Müdürlüğü tarafından Stüdyo ortamında alınacak denildiği programın kaydı Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Ayrıca Devlet Konservatuvarı Müdürlüğünün resmi tatil bahanesiyle Kurtuluş Gününde 30 Ekim 2021 tarihinde Konserin Üniversitenin Microsoft Teams üzerinden, Pazartesi günü ise Üniversitenin YouTube Kanalında yayınlanacağı söylendi. İki farklı platforma (Microsoft Teams ve Üniversite YouTube Kanalı) verilmesi istenen Konser etkinliği bu yönüyle de kafa karışıklığına neden olabilecek bir uygulama ile ilki gerçekleştirmiş oldu.

Konserin gerçekleşmesinin ardından Âşık Bahattin Yıldızoğlu yaşananları kaleme aldığı şiirle dile getirdi:

Kafkas Üniversitesi 
Çok güzel olmalı Kars’ta
Aşığı müziği sesi
Her zaman çalmalı Kars’ta

Doçent Doktor Sibel Polat 
Sanata saygılı Belet 
Engeller var bağlı halat
Sebebi bilmeli Kars ta

Hep kilitli kapıları 
Devlet yapmış yapıları 
Yağmur yağış tipileri 
Yanlışı silmeli Kars’ta 

Yıldızoğlu yarı kalsın
Bağ bahçesi barı kalsın
Kültür kelam diri kalsın
Cahillik ölmeli Kars’ta

       Aşık Bahattin Yıldızoğlu (1.11.2021)

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!