Soyer Kars’ta birliğin, dostluğun ve kardeşliğin tohumunu ekti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından Kars çiftçisine verilen 130 ton arpa ve buğday tohumu düzenlenen törenle toprakla buluşturuldu.
 Soyer Kars’ta birliğin, dostluğun ve kardeşliğin tohumunu ekti

Tacettin DURMUŞ

 

Geçtiğimiz yıl kuraklıkla mücadele eden Kars’ın Susuz ilçesinde yaşayan çiftçilere can suyu niteliğindeki 130 ton arpa ve buğday tohumunu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer çiftçilere dağıttı.

Tunç Soyer’in, “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu kapsamında Kars’a uzanan yardım eli Susuz ilçesinde kuraklığa karşı çare olacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ayrıca Cilavuz Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni de ziyaret etti.

SOYER, “KARS’TA BİRLİĞİN, DOSTLUĞUN, KARDEŞLİĞİN TOHUMUNU EKİYORUZ”

Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur, CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman ve Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir ile birlikte peştamal giyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ‘kurda, kuşa, aşa’ diyerek buğday tohumunu toprakla buluşturdu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ve Kafkas halk oyunları gösterisi ile başlayan programda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Aslında Kars’a buğday, arpa değil birliğin, dostluğun, kardeşliğin tohumunu ektiklerini söyledi.

Bire bin, bire milyon veren bir refahın, bereketin hasadını yapacaklarını da konuşmasında dile getiren Soyer, “Biz aslında buğday, arpa değil birliğin, dostluğun, kardeşliğin tohumunu ekiyoruz.“Susuz’da üreticimize buğday ve arpa tohumu dağıtıyoruz. İzmir’den gönderdiğimiz 130 tona yakın buğday ve arpa tohumu var. Bugün aslında sadece buğday ve arpa tohumunun ekimini gerçekleştirmeyeceğiz. Biz aslında birliğin, dostluğun, kardeşliğin tohumunu ekiyoruz. Dolayısıyla da hasadı geldiği zaman bire bir, bire iki, bire üç değil bire bin, bire milyon veren bir refahın bir bereketin hasadını yapacağız. Asıl o zaman bu demokrasiyi toplayacağız beraber. Çok heyecanlıyız çok mutluyuz. Bunlar sadece bir tohum olmanın ötesinde iki kentin arasındaki dayanışmanın, kardeşliğin, Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna uzanan elin, açılan yüreğin göstergesidir. Diliyorum ki bereketli olsun, diliyorum ki gelecek sene hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için vesile olsun. Yaptığımız şey bugün biraz daha bayrama ve kutlamaya dönüştü. Gerçekten Anadolu öyle bir coğrafya ki biz İzmir’de hasada hazırlanıyoruz burada ekime geldik. Bir tarafta hasat bir tarafta ekim yapılabilen olağanüstü bir coğrafyada yaşıyoruz. Ve bu yoksulluk bu kuraklık hiçbirimizin hak etmediği bir tablo. Emin olun ki bu bir kader değil. Çünkü bu bereketli toprakların bereketini birileri hortumlasın diye onlara aktardılar. Buradaki küçük üreticiyi yoksullaştırdılar. Bu bir politik, siyasi bir tercihti. Bu tercihin sonuçlarını yaşıyoruz bugün Anadolu’da. Karşılaştığımız yoksulluk, kuraklık tamamen yanlış tarım politikalarının sonucudur, bir kader değildir. Onun için 'başka bir tarım mümkün' diyoruz. Bu bereketli toprakların bereketiyle karnını doyuran, yüzlerce yıldır atasından devraldığı topraklarda huzurlu yaşamını devam ettiren, sağlıklı, güle oynaya hayatını devam ettiren köylümüz, üreticimiz artık üretimden vazgeçme noktasına, hayvanını kesme noktasına gelmiştir.”dedi.

BAŞKAN SOYER’E ŞİİR YAZDI

Ekim töreninden önce düzenlenen tohum dağıtım etkinliğinde üreticiler Soyer’e yoğun ilgi gösterdi. Üretici Semaha Hangül burada yaptığı konuşmada, “Toprak Mahsulleri Ofisi’ne para yatırmışız daha tohumumuz Mayıs’ın 25’inde verilecek. Biz Mayıs’ın 25’inde verilen tohumu ne yapalım? Allah razı olsun başkanımızdan. 'Çiftçilerin durumu çok kötü' diyerek bize tohum ulaştırdı" diye konuştu. Başkan Soyer de, “Biz de bir derde, yaraya derman olalım diye uğraşıyoruz. İnşallah faydası olur” cevabını verdi. Diğer bir üretici Mustafa Ahmetoğlu, Susuz’a yapılan yardımlardan dolayı Soyer’e kendi yazdığı şiiri okuyarak teşekkür etti.

YANTEMUR “BAŞKAN SOYER, SAYESİNDE DAHA İYİ HİZMETLER VERİYORUZ”

Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur da yaptığı konuşmada, “Bugün İzmir’den uzanan el önümüzdeki kış insanlarımızın hem kendi hem hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılaması konusunda büyük destek oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'e bu kampanyanın gerçekleşmesi ve bugünlere gelmesi konusunda teşekkür ediyorum. Sadece bu konu değil, İzmir Büyükşehir Belediyesi her konuda bize destek oldu. Onların sayesinde burada sizlere daha iyi hizmetler üretiyoruz” dedi.

TORAMAN’DAN İZMİR HALKINA TEŞEKKÜR

CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, “Ağır ve önemli bir süreçten geçiyoruz. Yokluk, yoksulluk ve yasakların hızlandığı bir süreç yaşıyoruz. Köylülerimizin, işçilerimizin, gençlerimizin umutlarını kıran hayat pahalılığını her gün yaşıyoruz. Her gün gelen zamlar canımızdan bezdirdi” ifadelerini kullandı. Başkan Toraman, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden gelen destekler için de teşekkürlerini sundu.

MANDUZ “İZMİR’İ GÖZLEYİN, İZLEYİN”

CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Polat Manduz da konuşmasında;  “Umut içinde, sizlerle dayanışma içinde olduğu için biz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e teşekkür ediyoruz. Biz onunla gurur duyuyoruz. Projeleriyle merkezi hükümetle yarışan bir İzmir var. Sizlerden ricamız İzmir’i gözlemeniz ve izlemenizdir. Orada belediye başkanlarımızın yaptığı çalışmalar gelecekte iktidarımızın rol modelidir” açıklamasında bulundu.

Bir çiftçinin tarlasında düzenlenen tohum teslim töreninde, Başkan Soyer’e Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Güven Eken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kars İl Başkanı Taner Toraman, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, CHP İzmir İl Başkan Yardımcıları Yıldız Yılmaz, Saniye Bora Fıçı, Cumhur Dereli, Kazım Özdemir ile Polat Manduz, Ardahan Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, Ardahan Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, CHP Kars il yöneticileri, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kollarının temsilcileri, CHP Ardahan il yöneticileri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, üreticiler eşlik etti.

izmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(1).jpgizmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(2).jpgizmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(3).jpgizmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(4).jpgizmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(5).jpgizmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(6).jpgizmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(7).jpgizmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(8).jpgizmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(9).jpgizmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(10).jpgizmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(11).jpgizmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(12).jpgizmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(13).jpgizmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(15).jpgizmir’den-kars’a-150-ton-tohum-destegi!-(18).jpg

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!